اخبار

قرارداد همکاری انجمن‌های قطعه‌سازی ایران و فرانسه امضا شد

بسپار می نویسد، با ورود هیات فرانسوی به ایران، تفاهمنامه‌ای بین انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودروسازی ایران امضا شد.

به گفته یک عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان کشور، با امضای این تفاهمنامه همکاری‌هایی که در گذشته و قبل از آغاز تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران بین این ۲ انجمن برقرار بود از سر گرفته می‌شود. حال در این شرایط و همزمان با اعلام آمادگی شرکت‌های فرانسوی برای حضور در ایران، به نظر می‌رسد قطعه‌سازان داخلی برای همکاری با شرکت فرانسوی رنو از اشتیاق بیشتری برخوردار هستند و به دلیل روی برگرداندن شرکت پژو و متوقف کردن همکاری با ایران در زمان تحریم‌ها در شرایط کنونی با تغییر مناسبات سیاسی، انتظار می‌رود در شروط تفاهم دوباره با این شرکت محافظه‌کارانه‌تر از گذشته عمل شود.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با این هیات فرانسوی گفته است مردم تا اندازه‌ای از عملکرد پژو ناراضی هستند و دیگر مصرف‌کننده محصولات قدیمی پژو در ایران نخواهیم بود. همچنین ساخت قطعات با نشان(برند)های جدید برای عرضه در داخل و بازارهای خارجی نیز موضوع دیگری است که نعمت‌زاده بر آن تاکید کرده است.

متن تفاهمنامه
محمد رضا نجفی‌منش، عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان کشور در گفت‌وگو با صمت از انعقاد قرارداد تفاهمنامه بین انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در ایران خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد، همکاری‌هایی که در گذشته با انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه انجام می‌شد، دوباره احیا می‌شود.
براساس این تفاهمنامه انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نسبت به تاسیس یک کمیسیون صنعتی و اقتصادی برای مبادله نظرات و اطلاعات درباره فعالیت‌های پی‌درپی صنایع خود و بررسی چشم‌اندازهای توسعه هرچه بیشتر اقدام خواهند کرد و این کمیسیون تلاش می‌کند تا به طور مرتب و متناوب در ایران و فرانسه تشکیل جلسه دهد.
همچنین بر اساس ماده ۲ این تفاهمنامه انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودروسازی ایران نسبت به پشتیبانی برای ترفیع متقابل خط‌مشی توسعه تامین‌کنندگان خود، هم برای سازندگان تجهیزات اصلی و هم برای فعالیت بازارهای ثانویه به نفع صنایع خودروسازی هر ۲ کشور مبادرت خواهند کرد.
از دیگر موارد یادشده در این تفاهمنامه (ماده ۳) این است که انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نسبت به ترتیب دادن ملاقات‌های نمایندگان هر ۲ کشور کمک خواهند کرد. همچنین در جهت کمک به تسهیل تماس‌های فنی و بازرگانی نهایت تلاش خود را انجام دهند.

در ماده ۴ این تفاهمنامه آمده که انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه از انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو سازماندهی همایش‌هایی با موضوع صنایع تجهیزات خودرو در کشور را پشتیبانی خواهند کرد که این ماده شامل ارائه و به‌روزرسانی بهترین شیوه‌ها از نظر کیفیت، هزینه، تحویل، خدمات، توسعه، مدیریت، آموزش و اشاعه مهارت و دانش فنی انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه میان مدیران قطعه‌ساز ایرانی است که بدین منظور انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه به بهترین وجه دانش تخصصی خود را ارائه خواهد کرد، در حالی که انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ایران مسئولیت سازماندهی محلی را به عهده خواهد داشت. در ماده ۵ این تفاهمنامه آمده که انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ایران به طور مشترک برای فراهم‌کردن شرایط بهتر همکاری به منظور توسعه مشارکت‌ها و دسترسی به بازارهای خارجی تلاش خواهند کرد.
بر اساس ماده ۶ تفاهمنامه، انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ایران برای ایجاد شراکت بین نمایشگاه تجهیزات خودروی پارس «ای. کیو. یو. آی. پی» ونمایشگاه بین‌المللی قطعات خودروی تهران(تی. آی. آ. اف) به منظور تقویت ابعاد بین‌المللی نمایشگاه‌های یاده و تشویق روابط بازرگانی بین شرکت‌های دو کشور همکاری خواهندکرد. در ماده ۷ این تفاهمنامه انجمن صنایع تجهیزات خودروی فرانسه و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو حق هرگونه پیشنهاد برای اضافه کردن، تغییر، تعدیل و… نسبت به مواد این تفاهمنامه(بندها) به منظور بهبود هرچه بیشتر روابط بازرگانی، فنی و اقتصادی بین شرکت‌های ۲ کشور را برای خود محفوظ کرده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا