اخبار

عادل نژادسلیم: دورنمای تولید 20 میلیون تنی هلدینگ خلیج فارس

بسپار به نقل از شانا می نویسد، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس به تحقق کامل برنامه های تولیدی شرکت هلدینگ خلیج فارس در سال ٩٣ اشاره کرد و گفت: امسال تولید این شرکت به بیش از ٢٠ میلیون تن می رسد.
عادل نژاد سلیم در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به تولید ١٨,٥ میلیون تنی محصولات پتروشیمی پارسال این شرکت، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تولید این شرکت هر سال باید هفت تا هشت درصد افزایش یابد.

وی مشکلات و موانع موجود برای رسیدن به تولید اسمی در شرکت هلدینگ خلیج فارس را شامل تعمیرات اساسی، کمبود قطعات و تجهیزات، مشکلات فرآیندی و عملیاتی دانست و گفت: پارسال شرکت هلدینگ خلیج فارس با ٦٨ درصد ظرفیت اسمی خود تولید کرده است.

به گزارش شانا، شرکت پتروشیمی خلیج فارس در سال ٩٢ در مجموع ١٥,٥ میلیون تن محصول روانه بازارهای داخلی و خارجی کرده، ظرفیت اسمی این شرکت هم اکنون سالانه ٢٢ میلیون تن است.

بر اساس مطالعات صورت گرفته در یک سال گذشته ٣٥ درصد از دلایل کاهش ظرفیت تولید یاد شده در همه شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس مربوط به کمبود خوراک بوده است که همچنان نیز این مشکل وجود دارد.

هم اکنون تعداد زیر مجموعه های این شرکت از ١٥ به ٦٠ شرکت افزایش یافته است. شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس سالانه ٨ تا ٩ میلیادر دلار محصول صادر می کنند، در سال ٩٢ بر اساس اعلام نشریه های بین المللی این شرکت با ٨,٢ میلیارد دلار صادرات به عنوان دومین شرکت بزرگ تولید کننده محصولات پتروشیمی منطقه خاورمیانه شناخته شده است.

شرکتهای پتروشیمی بندر امام، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، شهید تندگویان، پارس، مبین، نوری (برزویه)، فجر، بوعلی سینا، اروند، خوزستان، بازرگانی پتروشیمی، ان پی سی اینترنشنال، شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، شرکت عملیات غیرصنعتی و خدماتی صنایع پتروشیمی و شرکت ره آوران فنون پتروشیمی شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس هستند. در اختیار داشتن ١١ درصد از ارزش بازار سرمایه بورس، سرمایه گذاری در بیش از ٨٠ شرکت فعال در صنایع پتروشیمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تنوع فعالیت در شرکتهای زیرمجموعه و قابلیت نهفته در عرضه سهام شرکتهای زیر مجموعه در بازار بورس و فرابورس مزیت رقابتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از منظر بورس به شمار می آید.

موفقیتها و دستاوردهای حاصله از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ) براساس رتبه بندی IMI-١٠٠ در سال ١٣٩٣ شامل رتبه نخست از نظر شاخص ارزش افزوده، شرکتهای صادرات گرا، بیشترین سود آوری، بالاترین ارزش بازار، گروه شرکتهای پتروشیمی و رتبه سوم از نظر شاخص فروش میان ٥٠٠ شرکت بزرگ کشور است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا