اخبار

صادرات 14 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در دولت سیزدهم/ تامین 24 درصد نیاز ارزی کشور

بسپار / ایران پلیمر عملکرد صنعت پتروشیمی ایران نشانگر آن است که از مردادماه سال 1400 همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم تا ابتدای خرداد ماه سال جاری از 75 میلیون تن ظرفیت تولید، رقم 64 میلیون تن در برنامه تولید قرار گرفت که در نهایت منجر به تولید 56 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی دراین بازه زمانی شد.

این میزان تولید، در مقایسه با مدت مشابه در سال 1399 در حدود 7 میلیون تن در تولید افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، از مرداد ماه پارسال تا ابتدای خرداد 1401 میزان 8.8 میلیون تن فروش داخلی به ارزش 1.778.747 میلیارد ریال رقم خورد و صادرات محصولات پتروشیمی ایران نیز 21.7 میلیون تن به ارزش حدود 14 میلیارد دلاربود.

همچنین در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی و در بخش طرح‌ها نیز 68 طرح با ظرفیت 51 میلیون تن و با سرمایه گذاری 35 میلیارد دلار در دست اجرا هستند.

این گزارش می‌افزاید: دو طرح نیز از آغاز فعالیت دولت سیزدهم تاکنون به بهره برداری رسیده اند، فاز نخست پتروشیمی پتروکیمیای ابن سینا با ظرفیت 103 هزار تن در سال با سرمایه گذاری 48 میلیون دلار و نیز طرح پلی پروپیلن دی آریا پلیمر با ظرفیت 175 هزار تن و سرمایه گذاری 118 میلیون دلار طرح هایی بوده اند که وارد مدار تولید شده اند.

پتروشیمی ها، حدود 24 درصد نیاز ارزی کشور را تامین کردند

همچنین، در سال 1400 مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی در مجموع 14.3 میلیارد دلار فروش صادراتی داشته اند که با نظارت‌ها و پیگیریهای دقیق به عمل آمده توسط کارگروه پایش ارزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، حدود 90 درصد مبلغ فوق معادل 12.7 میلیارد دلار مستقیما در سامانه ارزی نیما به فروش رسیده و 10 درصد دیگر عمدتا به مصرف هزینه های تولید محصول، تامین تجهیزات، بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی شرکت صادرکننده و بخشی از آن نیز به صورت تهاتری در اختیار سایر شرکتها و طرح‌های پتروشیمی فاقد درآمد ارزی قرار گرفته است.

شرکت‌های پتروشیمی ضمن بازگشت 100 درصد درآمد صادراتی خود به چرخه اقتصاد کشور در مجموع موفق به ایفای 154درصد تعهد ارزی سالانه و تامین حدود 24 درصد نیاز ارزی کشور شده اند که تاکنون بی‌سابقه بوده است.

 

منبع: نیپنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا