اخبار

شکایت انجمن ملی صنایع پلاستیک به رییس جمهور نسبت به نحوه محاسبه حق بیمه در سال 1393

بسپار به نقل از روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک می نویسد، در پی بخشنامه حقوق و دستمزد مورخ 23 اسفند سال 1392 و تأکید سازمان تأمین اجتماعی به اخذ حق بیمه کارگر و کارفرما برای کمک هزینه اقلام مصرفی که جایگزین حق خواربار و بن کارگری شده است، انجمن ملی صنابع پلاستیک و پلیمر ایران مواردی را به رییس جمهوری اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر، متن این نامه که 14 اردیبهشت ماه با امضای مهندس متوسلیان، رییس هیئت مدیره انجمن ملی تنظیم شده است به رییس جمهوری به شرح زیر است:
ریاست محترم جمهور
جناب آقای دکتر روحانی
با سلام و عرض ادب
احتراماً عطف به بخشنامه حقوق و دستمزد شماره 206774 مورخ 23/12/1392 و نیز تاکید سازمان تامین اجتماعی به اخذ حق بیمه کارگر وکارفرما برای کمک هزینه اقلام مصرفی – که جایگزین حق خواربار و بن کارگری شده است- موارد ذیل جهت بررسی و دستورات مقتضی به استحضار می رساند:
1. در بخشنامه حقوق و دستمزد سال 93 که جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم کار به کلیه سازمانهای ذیربط ابلاغ فرموده اند با در نظر گرفتن حقوق کارگران، کلیه مزایای مربوط به بن کارگری و حق خواربار را تجمیع نموده و مبلغ 800.000 ریال اعلام فرموده اند و این مبلغ ریالی باعث شده است تا سازمان تامین اجتماعی، آنرا مشمول حقوق و مزایای مشمول بیمه تلقی نماید و 30% آنرا از کارگر و کارفرما مطالبه نماید در حالیکه اجرای این بخشنامه از سوی سازمان تامین اجتماعی سوای فلسفه وجودی آن، بهانه ای بجز افزایش درآمد برای خود ندارد. لازم به یادآوری است که با الزام کردن پرداخت این حق بیمه برای حدود 12 میلیون کارگر درسطح کشور درآمد ماهیانه ای معادل 288 میلیارد تومان نصیب سازمان تامین اجتماعی نموده است.
2. در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و در شرایطی که دولت با همکاری بخش خصوصی تلاش ویژه برای اجرای موفق هدفمندی یارانه ها دارد و تاکید بر کنترل هزینه ها از سوی بخشهای مختلف دارد. با در نظر گرفتن اینکه دولت محترم جنابعالی سعی در کنترل قیمتها و کاهش فشار براقشار مختلف جامعه و بخصوص قشر کارگر جامعه –که بیش از 40% جامعه را تشکیل می دهند- دارد این گونه حرکتها بجز دلسردی بخش صنعت که پرچمدار اشتغال در کشور و کنترل هنجارهای ناشی از بیکاری را دارد، نتیجه دیگری نخواهد داشت.
3. انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران به نمایندگی از بخش بزرگی از صنعت کشور، پیشنهاد می نماید در جهت حفظ حقوق قشر کارگری و به تبع آن کارفرمایی این کمک هزینه اقلام مصرفی در قالب سبد کالایی و یا بن خواربار توزیع گردد که در گذشته نیز تجربه خوبی داشته است بطوریکه اقلام توزیع شده توسط دولت علاوه برکنترل کالاهای مصرفی از نظر نوع و کیفیت، بدلیل توزیع کشوری از ارزش افزوده بالایی نیز برای قشر ضعیف کارگری برخوردار بوده و در عین حال ضمن جلوگیری از توزیع نقدینگی این موضوع و ایجاد تورم ناشی از آن، پرداخت حق بیمه آن نیز مشمول قانون تامین اجتماعی نخواهد شد.
با احترام
رياست هيئت مديره انجمن
عباسعلي متوسليان

رونوشت:
– جناب آقای دکتر علی لاریجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
– جناب آقای آقای مهندس احمدی زاده , رئیس محترم هئیت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان ایران
– جناب آقای دکتر علی ربیعی , وزیر محترم کار
– جناب آقای نعمت زاده , وزیر محترم صنعت و معدن , تجارت
– جناب آقای مهندس سید علی نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی
– جناب آقای مهندس شافعی , ریاست محترم اتاق بازرگانی صنایع و معادن , کشاورزی ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا