اخبار

سهم مناطق آزاد در صادرات کشور کمتر از یک درصد است

بسپار می نویسد، مناطق آزادی که روزی با هدف تبدیل به سکو صادرات ایجاد شده بودند در سال گذشته سهمی کمتر از یک درصد از صادرات کشور داشتند.


طبق آمار اعلامی توسط دبیرخانه مناطق آزاد تمام حجم کالا صادر شده از این مناطق در سال 94 و 95 به ترتیب 259.8 و 349.3 میلیون دلار بوده است.

این آمار نشان از آن دارد که میزان صادرات در مناطق آزاد نسبت به تمام صادرات در ایران در 2 سال اخیر چیزی نزدیک به هیچ و زیر یک درصد است.

 

مقایسه کل صادرات ایران نسبت به صادرات مناطق آزاد

سال 94

سال 95

میزان صادرات کل کشور

42.415 میلیارد دلار

43.930 میلیارد دلار

میزان صادرات از کل 7 منطقه آزاد

259.8 میلیون دلار

349.3 میلیون دلار

سهم مناطق آزاد در کل صادرات

0.61 درصد

0.81 درصد

جالب اینجاست که بدانیم توجیه اصلی ایجاد مناطق آزاد در ایران جذب سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش صادرات بوده که طبق آمار اعلام شده توسط دبیرخانه مناطق آزاد این موضوع پس از گذشت نزدیک به سه دهه از عمر این مناطق تحقق نیافته است.

مناطق آزاد در شرایطی این سهم ناچیز را از کل صادرات کسب کرده‌اند که نسبت به سرزمین اصلی مزایای بیشتری برای صادرات در اختیار آنها قرار گرفته بود، یکی از اصلی ترین این مزایا معافیت فعالان اقتصادی در پرداخت مالیات است.

امید است که با تدبیر مناسب نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه دو برابر شدن تعداد مناطق آزاد که از اسفند ماه سال گذشته توسط دولت یازدهم به رییس مجلس تقدیم شده، با در نظر گرفتن منافع کشور و به دور از گروکشی‌های سیاسی مورد بررسی قرار گیرد.

منبع»فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا