اخبار

سقف کامپوزیت خورشیدی برای انتقال انرژی سیستم گرمایشی

بسپار به نقل از سایت انجمن کامپوزیت ایران می نویسد، پژوهشگاه مدرسه انرژی و فناوری های طبیعی انگلستان سقفی های کامپوزیتی جدیدی را طراحی کرده که همانند یک قلاب به سقف، شیروانی و یا چهارچوب پنجره های استیل و آلومینیم ساختمان متصل می شوند. قدرت جذب، ماندگاری و استقامت در محیط زیست قلاب های استیل خورشیدی حدود 80 درصد بیشتر از پنل های فتوولتائیک معمولی است و به دلیل وزن بسیار سبک، فشار مضاعفی به اسکلت ساختمان وارد نمیکند. این قلاب از کامپوزیت استیل، پلی اتیلن و ترموپلاستیک صنعتی تولید شده که در قسمت راس آن المنت متحرکی برای سرعت بخشیدن به انتقال و جذب انرژی نصب شده است.
سقفی های استیل با توجه به مساحت خانه، سقف و میزان مصرف انرژی ساختمان، با فواصل کوتاه در داخل سقف با شیروانی نصب شده و همچون یک قلاب به قسمت بدنه سقف متصل میشوند. سپس بدنه کامپوزیت آن که دارای یک لایه سبک فتوولتائیک است با قرار گرفتن در برابر رنور خورشید، به سرعت سلول های خورشیدی را جذب کرده و انرژی پاک و خالص را به سیستم مرکزی گرمایشی ساختمان انتقال میدهد.

قلاب های استیل خورشیدی یک سنسور هوشمند دارند که با جذب انرژی به سرعت هشدار لازم را به سیستم مرکزی ذخیره انرژی قلاب ها میدهند. این هشدار سبب میشود ارتباط بین سیستم مرکزی و دستگاه گرمایشی ساختمان برقرار شود و درکوتاه ترین زمان ممکن انرژی پاک تولید شده برای مصرف داخلی مورد استفاده قرارگیرد. بدنه قلاب ها کاملاً ضد رطوبت بوده و در برابر گرما یا سرمای شدید بسیار مقاوم هستند.

کابل های مرکزی سیستم ذخیره انرژی قلاب های خورشیدی از قدرت انتقال و پخش بالای انرژی برخوردارند. و از این رو برای تامین انرژی برق فضای مورد نظر نیز به کار گرفته میشوند. نکته قابل توجه اینجاست که گروهی از معماران و طراحان مدرسه تخصصی انگلستان معتقدند میتوان قلاب های استیل خورشیدی را در طرح های متنوع و جذابی نیز تولید کرد تا از این طریق طرحهای معماری جدیدتری در سقف یا پنجره های ساختمان به اجرا در آید قالب کامپوزیت سقفی های خورشیدی انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و به راحتی در اشکال هندسی متفاوت با توجه به ظرفیت قلاب ها و هچنین طرح سازه و سقف ساختمان مورد نظر طراحی و تولید میشوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا