اخبار

سایه رکود سنگین تر شد/رشد صنعتی و معدنی منفی شد

بسپار می نویسد، مرکز آمار ایران، شاخص تولید صنعتی و معدنی کشور در فصل بهار امسال را به ترتیب منفی ۲ درصد و منفی ۰.۶ درصد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار ایران نتایج بررسی شاخص مقدار تولید بخش صنعت در فصل بهار سال جاری را اعلام کرد. بر پایه این گزارش، شاخص تولید صنعتی (IIP)، از مهم‌ترین نماگرهای کوتاه‌مدت اقتصادی است که تغییر در مقدار کالاها و خدمات تولید شده توسط بخش‌های اقتصادی موردنظر را در طی زمان نشان می‌دهد.

در مرکز آمار ایران اطلاعات مقادیر تولید کالاهای منتخب صنعتی بر مبنای طرح آمارگیری از مقدار تولید بخش صنعت برای بیش از ۱۸۰۰ کارگاه صنعتی بالای ده نفر کارکن، در مقاطع فصلی جمع‌آوری و بر اساس آن شاخص مقدار تولید در چارچوب روش زنجیره‌ای توصیه شده در راهنمای تهیه حساب‌های فصلی صندوق بین‌المللی پول در سطح کدهای دورقمی ISIC محاسبه شده است.

نتایج نشان می دهد شاخص مقدار تولید صنعت بر مبنای سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۰) در بهار سال ۱۳۹۴ به عدد ۸۵.۹ رسیده که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل از رشد منفی ۲ درصدی برخوردار بوده است.

براساس محاسبات مرکز آمار، بیشترین نوسانات در بین رشته فعالیت های مختلف بخش صنعت، مربوط به رشته فعالیت ساخت وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر در این فصل بوده که دارای کاهش قابل توجهی است.

همچنین مرکز آمار ایران در گزارش دیگری، شاخص تولید معدنی کشور در بهار امسال را منفی ۰.۶ درصد اعلام کرد.

مرکز آمار ایران تغییرات شاخص مقدار تولید بخش معدن کشور را در فصل بهار امسال اعلام کرد.

در گزارش مرکز آمار آمده است: به منظور تهیه شاخص مقدار تولید بخش معدن، اطلاعات مقادیر تولید کالاهای منتخب معدنی بر مبنای طرح آمارگیری از مقدار تولید بخش معدن برای حدود ۳۲۰ معدن در حال بهره‌برداری، در مقاطع فصلی جمع‌آوری و در چارچوب روش زنجیره‌ای توصیه شده در راهنمای تهیه حساب‌های فصلی صندوق بین‌المللی پول در سطح کدهای دو رقمی محاسبه شده است.

نتایج نشان می‌دهد شاخص کل تولید معدن بر مبنای سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۰) در فصل بهار ۱۳۹۴، معادل ۹۸.۹ است که نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد منفی ۰.۶ درصد برخوردار بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا