اقتصاد و مدیریت

روش های ساده برای کاهش پسماند در خانه

 

بسپار می نویسد،  اگر علاقمند به کاهش پسماندها و محافظت از کره زمین باشیم، همواره مجال برای این کار وجود دارد.
به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری هافینگتون پست، کاهش پسماندها ایده ای فراگیر و گسترده است، با این وجود می توان اجرای آن را از خانه آغاز کرد. 
تغییراتی جزیی مانند به کارگیری ساک خرید پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی یا اقدام در جهت یافتن کاربردهایی برای قوطی ها و بطری های مصرف شده می تواند در حجم زباله های خانه شما تغییر عمده ای به وجود آورد.
به واقع با چند تغییر زیر می توانید پسماندهای خانه خود را کاهش دهید: 

**قوانین بازیافت را بدانید
از پیچیدگی الگوها و مقررات مرتب سازی و تفکیک زباله نگران نشوید، با کمی بررسی متوجه می شوید که هدایت و پیشبرد یک برنامه هدفمند بازیافت کاملا ساده است. لازم است که از ابتدا و هر اندازه که امکان دارد، از وسایل بسته بندی قابل استفاده مجدد در منزل استفاده شود، و در مرحله بعد، بازیافت بهترین گزینه است که از حجم زباله تولیدی خانه شما کم می کند. 

**کیسه های پلاستیکی را کنار بگذارید
یکی از ساده ترین روش ها برای کاهش پسماند تولید شده در منازل، به کارگیری کیسه های قابل استفاده مجدد هنگام خرید است. به جای متکی بودن به کیسه های پلاستیکی فروشگاه ها، از ساک های خرید پارچه ای برای گردآوری و انتقال مواد غذایی مورد نظر استفاده کنید. همچنین بهتر است تعدادی از این کیف های پارچه ای را در خودروی خود داشته باشید. 

**یک برنامه غذایی تدارک ببینید
پسماندهای غذایی بخش عمده ای از زباله را در بیشتر خانواده ها تشکیل می دهد، اما پیروی مصرف کنندگان از یک قاعده کوچک می تواند مانع از تولید قابل توجه زباله شود؛ برنامه غذایی داشته باشید و در راستای آن، تنها سبزیجاتی را بخرید که مطمئن هستید مصرف می کنید. به نظر کار راحتی است اما اگر بدانید چه مقدار مواد غذایی به طور مرتب دور ریخته می شود، حتما مبهوت می شوید. 

**از ظروف قابل استفاده مجدد برای نگهداری استفاده کنید 
زمانی که مواد لازم و مایحتاج خود را تهیه کردید، مرحله بعدی نگهداری و ذخیره کردن آنها در ظروفی است که کیفیت خوبی دارند و سبب افزایش طول عمر و تازه ماندن مواد غذایی می شوند. 
ظروف با کیفیتی که هوا به داخل آنها نفوذ نمی کند، برای نگهداری مواد غذایی مثل غلات، حبوبات و اقلامی که زود طعم و مزه کهنگی می گیرند، گزینه خوبی هستند. 

** به کمپوست مبادرت کنید 
مقدار زیادی از مواد غذایی که هر روز راهی سطل زباله می شود، می تواند تجزیه شود و به زمین بازگردد. اگر خانواده ها فضای کافی داشته باشند، می توانند با کمپوست مواد غذایی فاسد شده (تجزیه مواد آلی فاسد) کود مغذی برای فضای سبز خانه خود تهیه کنند. 

**لوازم را به جای دور انداختن تعمیر کنید
آخرین باری که یک وسیله خراب را به جای بیرون انداختن و خرید نوع جدید تعمیر کردید، به یاد دارید؟ خرید محصولات باکیفیت و تعمیر کردن آنها در صورت نیاز، برای محیط زیست بهتر از خرید کالای ارزان قیمت و مواد یکبار مصرف است.

**استفاده از پشقاب های یک بار مصرف را کنار بگذارید
حتی اگر شستن ظروف برای شما خیلی دشوار است، به کار گیری ظروف کاغذی و پلاستیکی با توجه به پسماند حاصل از آنها، توجیه ندارد. وابستگی به استفاده از ظروف کاغذی و پلاستیکی را کنار بگذارید و از دستان خود برای شست و شوی ظروف کار بکشید. 

**از خرید بطری های پلاستیکی آب خودداری کنید
بطری های پلاستیکی آب و فنجان های کاغذی قهوه بخش قابل توجهی از پسماندهای خشک هستند لذا با تهیه یک بطری بادوام و فلاسک قهوه می توانید هر جا که بخواهید نوشیدنی خود را حمل کنید، علاوه بر این، احساس خوب موثر بودن پیدا می کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا