اخبار

رشد 4/5 درصدی بازار جهانی TPE تا سال 2023

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، اندازه بازار جهانی لاستیک‌های گرمانرم (TPE) در سال 2015 به میزان 4 میلیون تن برآورد شد؛ انتظار بر این است این بازار با رشدی معادل 4/5 درصد تا سال 2023 روند رو به رشد را طی نماید. بدین ترتیب، بازار جهانی TPE در سال 2023 از ارزشی معادل19/76 میلیارد دلار برخوردار خواهد بود.


منطقه آسیا/اقیانوسیه پیشگام در زمینه استفاده از TPE بوده بطوریکه در سال 2014 بیش از 40 درصد از حجم کل تقاضا در این منطقه ارائه شد. در این منطقه کشورهایی چون ژاپن، چین و هند بیش از 85 درصد کل عرضه و تقاضا در سال 2015 را به خود اختصاص دادند. انتقال صنعت کفش به کشورهای جنوب شرق آسیا نظیر ویتنام بهمراه صنایع خودرو و ساخت و ساز در کشورهای هند و چین از عوامل محرکه رشد این بازار در سال‌های پیش رو خواهند بود. میزان تقاضای صنعت خودرو در سال 2015 بیش از 86 میلیون واحد بود که این میزان در سال 2018 با رشد 4 درصدی به 100 میلیون واحد خواهد رسید.
قوانین وضع شده در راستای کاهش تولید دی‌اکسید کربن از یک سو و کاهش وزن خودرو بمنظور بهبود مصرف سوخت از سوی دیگر سازندگان خودرو در سراسر جهان را به استفاده از قطعات پلاستیکی بجای فلز سوق داده است. کاهش وزن خودرو به میزان 450 کیلوگرم به کاهش تولید دی‌اکسید کربن به میزان 40 کیلوگرم شده و بازدهی مصرف سوخت را 10 درصد افزایش می‌دهد.
محصولات اصلی TPE مورد استفاده در صنعت عبارتند از: هم‌بسپار قطعه‌ای استایرن (SBC)، پلی‌یورتان گرمانرم (TPU)، سامانه‌های ولکانشی گرمانرم (TPV) و لاستیک‌های هم‌پلی‌استر (copolyster elastomer). محصول SBC بعنوان بیشترین ماده مصرفی در بین محصولات دسته TPE محسوب شده بطوریکه در سال 2014 بیش از 45 درصد از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر افزایش تمایل به استفاده از TPU بجای EPDM در بخش ساخت و ساز نیز به رشد این بازار کمک شایانی خواهد نمود. سازندگان TPE در تلاشند تا بمنظور کاهش وابستگی به منابع سوخت‌ فسیلی TPEهای برپایه زیستی را توسعه دهند. در این بین می‌توان به شرکت‌های Arkema، DuPont و Merquinsa اشاره نمود.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا