اخبار

رشد ۲۳ درصدی تجارت ایران با عراق در ۱۰ماهه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

بسپار / ایران پلیمر هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال‌جاری در سه محور “بررسی وضعیت روابط اقتصادی با عراق”، “اقدامات انجام‌شده در حوزه دانش‌بنیان” و “آخرین وضعیت کمیسیون‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان و نیکاراگوئه” به میزبانی وزارت امور خارجه و به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی این وزارتخانه و با حضور اعضای ستاد شامل مدیران دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد.

در ابتدای نشست با اشاره به وجود نزدیک به ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته‌ی حمایتی و توانمندسازی این شرکت‌ها جهت رسیدن به صادرات و ارز آوری ارائه شد.

دسته‌بندی شرکت‌ها بر اساس نوع کار و محصول و ایجاد باشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تمرکزگرایی و ارائه خدمات حمایتی بهتر، از جمله این اقدامات بود.

در بخش دوم نشست، گزارشی از آخرین وضعیت کمیسیون‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان و نیکاراگوئه ارائه شد که ضمن اشاره به اهمیت این کمیسیون‌ها، بر اجرایی شدن مصوبات آن نیز تاکید شد.

بخش پایانی جلسه که به بررسی وضعیت روابط اقتصادی با عراق اختصاص داشت، با اشاره به رشد ۲۳ درصدی تجارت با این کشور طی دوره ۱۰ ماهه‌ی سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و همچنین جایگاه کشور عراق به عنوان دومین شریک تجاری کشور بعد از چین، بر لزوم توسعه هرچه بیشتر  روابط گمرکی، تجاری، مالی، بانکی، سرمایه‌گذاری و حمل‌ونقل تاکید شد.

در آخر، ابراز امیدواری شد، با تدوین و تصویب سازوکارهای تسهیل‌کننده و تشویق به سرمایه‌گذاری در عراق این امر محقق شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا