اخبار

مهدی صادقی نیارکی اعلام کرد: رشد ۲۳ درصدی اشتغال صنعتی و بهره‌برداری از ۶۵۰۰ واحد صنعتی

بسپار / ایران پلیمر معاون ‌امور صنایع وزارت صمت با تشریح سیاست‌های اجرایی وزارتخانه در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها اعلام کرد: در سال گذشته ۶۵۰۰ واحد صنعتی وارد مدار تولید شده و بیش از ۱۵۰۰ واحد صنعتی راکد مجدد راه اندازی شده اند.

مهدی صادقی نیارکی در اولین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع گفت: بخش صنعتی کشور در سال گذشته نوسات بسیاری را پشت سر گذاشت و به رغم همه تلاطم ها، صنعتگران ایستادگی کرده وشاهد تعطیلی واحدهای صنعتی نبودیم و موفق شدیم ۱۵۰۰واحد تولیدی متوقف را مجدد به چرخه تولید بازگردانیم.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه با مرور شاخص های صنعتی کشور، به رشد ۴۰ درصدی جوازهای تاسیس در سال گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: تعداد جوازهای تاسیس در سال  ۱۳۹۹ به بیش از ۳۶ هزار فقره افزایش یافته و این نشان از ترغیب مردم به سرمایه گذاری در بخش مولد کشور دارد.

وی همچنین از رشد ۲۳ درصدی اشتغال صنعتی در کشور خبرداد و افزود: در سال گذشته حدود ۶۵۰۰ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده که این میزان برای بیش از ۱۲۱ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی همچنین از رشد ۸۵ درصدی واگذاری اراضی صنعتی به متقاضیان خبرداد و گفت: در سال گذشته بیش از ۴۵۰۰ هکتار اراضی صنعتی جهت سرمایه‌گذاری در بخش تولیدی به متقاضیان واگذار شده است.

صادقی نیارکی در ادامه با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال جاری تصریح کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به بخش تولید اختصاص یافته است، جهت‌گیری همه ارکان حاکمیت و دستگاه‌های اجرایی باید به سمت حمایت از فعالین صنعتی و معدنی کشور با دو رویکرد پشتیبانی و مانع زدایی باشد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با تاکید بر لزوم تدوین شاخص‌های کمی برای تحقق اقدامات دستگاه‌ها ونهادها در تحقق منویات مقام معظم رهبری افزود: همه ارکان نظام برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری باید با اتخاذ سیاست های حمایتی و کاهش بروکراسی مسیر را برای صنعتگران هموار کنند.

صادقی نیارکی تصریح کرد: در شرایط کنونی برای تسریع در تسهیل فرآیند توسعه بخش صنعتی کشور، می‌توان کار مطالعاتی و پژوهشی در سطح کلان کشور صورت گیرد تا با شناسایی قواعد و مقرراتی که مانع توسعه بخش مولد تلقی می شود، فضای کسب وکار برای صاحبان صنایع بهبود یابد.

وی حمایت از توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی را از جمله سیاست های حمایتی وپشتیبانی از بخش تولید برشمرد و گفت: برای صنایعی که به تازگی در کشور داخلی سازی شده اند باید تمهیداتی در نظر گرفته شود و یک دوره حداقل سه ساله مورد حمایت کامل قرار گیرند و با اعمال محدودیت های وارداتی، بستر را برای تقویت و توانمند سازی این صنایع طی سه سال فراهم کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت در پایان اشاره ای به فضای پیرامونی و بین الملل داشت و خاطر نشان کرد: فضای صنعتی کشور باید به دور از تلاطم ها در فضایی امن به حیات خود ادامه دهد و در هرشرایطی حمایت و صیانت از صنایعی که داخلی سازی شده اند وجزو صعت نوپا محسوب می شود، در اولویت همه ارکان حاکمیت و دولت قرار گیرد.

 

ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا