اخبار

راه اندازی سامانه تولید انرژی از زباله با الگوبرداری از حمام شیخ بهایی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از راه اندازی سامانه تولید انرژی از زباله تر در کلان شهر تهران خبر داد که می تواند با استفاده از زباله‌های شهر، برق مورد نیاز 200 هزار نفر را تأمین کند. سید محمد فیاض که در مراسم افتتاحیه مسابقات زبوکام در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی سخن می گفت، با اشاره به اینکه شهر تهران به تنهایی در طول روز هفت هزار تن زباله تولید می‌کند، گفت: از این میزان حدود پنج هزار تن زباله تر و دو هزار تن زباله خشک است که می‌توان از هر دوی آنها استفاده مناسب کرد.

به گفته وی، سازمان مدیریت پسماند برای نخستین بار سامانه تولید انرژی را از زباله تر در شهر تهران راه‌اندازی کرده است که بر اساس سیستم معروف حمام شیخ‌بهایی از بخار حاصل از فرآیند تخمیر چاه کار می‌کند.

وی در این باره توضیح داد: پسماندهای تر شهری که پیش از این دفن می‌شدند و محیط زیست را آلوده می‌کردند اکنون در این سامانه طی 20 تا 40 روز تخمیر می‌شوند و از بیوگاز حاصل از آنها انرژی برق تولید می‌شود. این سامانه می‌تواند از هر 100 تن یک مگاوات برق تولید کند که بنا بر محاسبات از پنج هزار تن زباله تر شهری می‌توان برق مصرفی 200 هزار نفر را تأمین کرد. گفتنی است اهالی شهر تهران روزانه هفت هزار تن زباله تولید می کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا