اخبار

درآمد سالیانه قاچاقچیان ایران معادل بودجه عمرانی 2 سال کشور است

بسپار می نویسد، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: درآمد سالیانه قاچاقچیان از جابجایی کالاهای قاچاق در ایران معادل بودجه عمرانی 2 سال کشور است که ناتوانی در کنترل این بازار ناسالم، مشکل های فراوان دیگری را نیز برای کشور ایجاد می کند.
به گزارش ایرنا، حبیب الله حقیقی روز پنجشنبه در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان افزود: بر اساس بررسی های انجام شده، این درآمدها که با وارد و خارج کردن برخی کالاها به دست می آید، از 20 میلیارد دلار در سال فراتر رفته است.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور بیان کرد: یکی از پیامدهای قاچاق گسترده کالاها، حذف نزدیک به 2 میلیون فرصت شغلی در کشور است.
حقیقی افزود: بر پایه نظر کارشناسان اقتصادی با هر یک میلیارد دلار می توان برای یکصد هزار نفر شغل مستقیم ایجاد کرد اما این فرصت های مناسب با وارد شدن پول های کشور به مسیر قاچاق از بین می رود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب های بزرگ قاچاق کالا، تهدید سلامت مردم با مصرف داروهای تاریخ گذشته و فاسد و لوازم آرایش غیراستاندارد و آلوده است.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: متاسفانه آسیب های وارد شده به مردم در این بخش جبران نشدنی است و اثرهای سوء مصرف آنها ممکن است هیچ وقت از بین نرود.
حقیقی تغییر سبک زندگی ایرانیان را یکی دیگر از عیب های ورود کالاهای قاچاق به کشور دانست و گفت: رواج مدگرایی و مصرف گرایی، نتیجه قابل پیش بینی مصرف کالاهای قاچاق است که امیدواریم با کنترل ورود این گونه کالاها، از گسترش این فرهنگ ناپسند جلوگیری کنیم.
وی نقص سامانه های کنترلی مرزها را یکی از عوامل موثر در ورود و خروج کالاهای قاچاق دانست و گفت: به عنوان نمونه در یکی از بزرگ ترین پایانه های کشور که شاهد ورود روزانه چهار هزار کانتینر به کشور است، فقط یک دستگاه ایکس ری (دروازه ورود) وجود دارد که با این دستگاه فقط می توان 200 کانتینر را بازرسی کرد.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور بیان کرد: این آمار نشان می دهد روزانه بسیاری از کانتینرهای وارد شده به کشور دارای قابلیت وارد کردن کالاهای قاچاق است.
حقیقی به تلاش گسترده این ستاد برای مبارزه با قاچاق انواع کالا در کشور اشاره کرد و گفت: چند کالای اساسی مانند سوخت، لوازم خانگی، پوشاک و تلفن همراه بیشترین کالاهای مورد تقاضای قاچاقچیان است.
وی بیان کرد: یکی از بخش های مورد توجه ویژه برای جلوگیری از قاچاق کالا، مبارزه با قاچاق سوخت بود و باطل کردن 6 میلیون کارت سوخت انواع موتورسیکلت و خودرو، بخشی از برنامه ممانعت از خروج سوخت کشور را تشکیل می داد.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور افزود: در نتیجه اجرای این برنامه ها، روزانه نزدیک به هشت میلیون لیتر در مصرف سوخت کشور صرفه جویی شد.
حقیقی به شرایط قاچاق کالا در گلستان نیز اشاره کرد و گفت: اگرچه گلستان منشا قاچاق کالا نیست اما به عنوان بازار مصرف و مسیر حرکت این گونه کالاها شناخته می شود و باید برنامه های پیشگیرانه برای جلوگیری از جابجایی کالاهای قاچاق در این استان با جدیت بیشتری اجرا شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا