اخبار

جهش قیمتی ABS تبریز به دلیل عدم عرضه

بسپار به نقل از پترو تحلیل می نویسد، عدم عرضه ABS پتروشیمی تبریز در دو هفته اخیر سبب شد تا نرخ این کالا روز گذشته به مرز ۶ هزار و ۳۵۰ تومان در بازار آزاد برسد.

این در حالی است که طی ماه گذشته یعنی تیرماه قیمت ABS در محدوده ۵ هزار و ۷۷۰ تا ۵ هزار و ۸۸۰ تومان در بازار داخل متغیر بوده است و طی هفته اخیر از قیمت ۵ هزار و ۷۳۰ تومان به ۶ هزار و ۳۵۰ تومان در روز گذشته رسیده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، در ماه گذشته هم عرضه اکریلونیتریل بوتادین استایرن ۰۱۵۰ پتروشیمی تبریز در بورس در سه هفته انجام شد و در هر هفته ۲۰۰ تن ABS در رینگ پتروشیمی با قیمت پایه ۵ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شد، در دو عرضه معامله گران جمعا ۴۰ تن ABS خریداری کردند و در عرضه سوم نیز مشتریان از خرید این کالا خودداری کردند. این در حالی است که طی ماههای اخیر قیمت پایه ABS پتروشیمی تبریز بدون تغییر از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام شده است.

در همین حال گرید طبیعی ABS قائدبصیر با قیمت ۵ هزار و ۹۲۷ تومان عرضه می شود، در تیرماه هم این پتروشیمی ۵ مرتبه ABS جمعا با حجم ۱۵۰۰ تن عرضه کرد که مشتری نداشت. همچنین در ماه جاری نیز ABS قائدبصیر طی دو هفته اخیر جمعا به میزان ۶۰۰ تن عرضه شد که مورد معامله قرار نگرفت.

بازار ABS در ماههای اخیر رونقی نداشته است و اکثر مصرف کنندگان در حد نیاز خود این کالا را خریداری می کردند، معامله گران معتقدند؛ با توجه به اینکه شرایط بازار پتروشیمی غیرقابل پیش بینی است، از این رو اکثر مصرف کنندگان به حد نیاز روزانه خود خرید می کنند، این در حالی است که شرایط موجود سبب شده تا حجم خریدها کاهش یافته و برخی از کالاها در بازار آزاد با کمبود روبه رو شوند، به همین دلیل عدم عرضه برخی از کالاها نگرانی مصرف کنندگان را افزایش می دهد.

قیمت ABS در آسیا

با این حال در بازارهای جهانی و در تاریخ ۴ آگوست قیمت ABS، یک هزار و ۴۶۵ دلار در هر تن سی اف آر و در منطقه آسیای شرق دور گزارش شده است، همچنین قیمت این کالا در جنوب شرق آسیا یک هزار و ۴۶۰ دلار در هر تن سی اف آر رقم خورده است که نسبت به هفته ماقبل آن تغییری نداشته است.

تولید و کاربرد ABS

اکریلونیتریل بوتادین استایرین از پلیمرازیسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین به دست می آید. علت اصلی کاربرد این نوع پلیمر خواص تقریباً بی نظیر ترکیبی آن است. ABS این ویژگی را نیز دارد که با PVC ترکیب شده و الیاژی با مقاومت ضرب ه­ای بیشتر را بوجود آورد. اکریلونیتریل بوتادین استایرین (ABS) در ساخت قطعات داخلی لوازم منزل – اتومبیل و قطعات الکترونیکی کاربرد دارد.

در همین حال پتروشیمی قائد بصیر و تبریز از تولید کنندگان این محصول در ایران هستند. ABS‌ در ۵۰ گرید تولید می شود که گریدهای معمولی ، گریدهای مقاوم در برابر حرارت ، ضد شعله و قابل آبکاری را شامل می شود.

قیمت بوتادین و استایرن در آسیا

به گزارش «پتروتحلیل»، در همین حال قیمت بوتادین در تاریخ ۴ آگوست ۹۱۰ دلار در هر تن سی اف آر و در منطقه جنوب شرق آسیا گزارش شده است، در چین هم قیمت بوتادین ۹۵۰ دلار در هر تن سی اف آر و در کره نیز ۹۸۰ دلار در هر تن فوب اعلام شده است. همچنین قیمت استایرن نیز در منطقه جنوب شرق آسیا ۱۲۱۵ دلار در هرتن سی اف آر و در هند نیز ۱۲۱۰ دلار در هر تن سی اف آر اعلام شده است.

قیمت استایرن در کره نیز ۱۱۳۰ دلار در هرتن فوب و در ژاپن هم ۱۱۵۰ دلار در هر تن سی اف آر گزارش شده است که به ترتیب ۱۰ و ۱۵ دلار نسبت به هفته گذشته افت داشته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا