اخبار

تولید پوشش تیتانیومی برای جذب آلاینده‌های هوا

بسپار می نویسد، بیمارستانی در مکزیکوسیتی با هدف کاهش آلاینده های هوا از پوشش ساخته شده از دی اکسید تیتانیوم با قابلیت جذب و نابود کردن آلاینده های محیطی استفاده کرده است.
به گزارش ایسنا، دی اکسید تیتانیوم، رنگدانه سفید در رنگ، خمیر دندان و کرم ضد آفتاب می‌تواند بعنوان پوشش خورنده آلودگی هوا یا ماده افزودنی به پوشش سقف، بتن جاده ها، نمای ساختمان یا سایر سطوح مورد استفاده قرار بگیرد.
نمای دیوارهای شیشه ای این بیمارستان توسط ماژول Prosolve370e با پوشش تیتانیومی در برگرفته شده است.
این پوشش که توسط محققان آلمانی طراحی شده است، با تحریک ایجاد تلاطم هوا باعث افزایش حرکت ذرات نیترات می شود؛‌ همچنین تمیز کردن فضولات پرندگان و سایر آلودگی‌ها از روی شیشه را تسهیل می‌کند.
دی اکسید تیتانیوم عملکرد دیگری نیز داشته و می تواند برای پوشش سقف مورد استفاده قرار بگیرد؛ سفال‌های سقفی تولیدی شرکت Boral Roofing با وجود استفاده از دی اکسید تیتانیوم مشابه سفال های موجود هستند.
دی اکسید تیتانیوم با تابش نور خورشید فعال شده و رادیکال های آزاد در هوا منتشر می‌کند که این رادیکال ها با کاتالیز یک واکنش شیمیایی، اکسید نیتروژن را به نیترات تبدیل می‌کنند.
اکسید نیتروژن یکی از مهمترین آلاینده های هوا و سومین گاز گلخانه‌ای تولید شده توسط بشر محسوب می شوند؛ حدود 185 متر مربع از پوشش ساخته شده از دی اکسید تیتانیوم می تواند آلودگی ناشی از 17 هزار کیلومتر رانندگی را از هوا پاک کند.
تحقیقات نشان داده است، رنگ کردن سقف و پیاده‌روها با رنگ سفید باعث منعکس کردن نور خورشید و به تبع آن خنک شدن زمین می شود؛ بنابراین می توان ازپوشش سفید رنگ دی اکسید تیتانیوم برای حذف آلاینده ها و خنک کردن محیط استفاده کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا