اخبار

تولید پلی‌اتیلن سنگین چندقله‌ای برای نخستین بار در کشور

پس از اعمال تحریم‌ها، شرکت بازل که به صورت انحصاری کاتالیست فرآیند پلی‌اتیلن سنگین چند قله‌ای را در اختیار داشت دیگر به شرکت‌های ایرانی این فرآیند را نفروخت. این موضوع باعث شد محققان کشور با استفاده 100 درصدی از توانمندی‌های داخلی اقدام به تولید این فرآیند برای اولین بار در کشور کنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، راحله عربی مدیر پروژه تولید طرح پلی‌اتیلن سنگین چند قله‌ای از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه این طرح بیشترین پیشرفتی که در صنعت پلی‌اتیلن دنیا رخ داده است افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی حدود 5 سال است فعالیت خود را در انواع پلی‌اتیلن‌ها آغاز کرده و واحد نیمه صنعتی در اراک را با ظرفیت 150 کیلوگرم در ساعت و با فرآیند 2 قله‌ای و بودجه 38 میلیارد تومان در سال 91 به بهره‌برداری رساند.
وی با اشاره به اینکه طرح ما پروژه‌ی تبدیل فرآیند دو قله‌ای به فرآیند چند قله‌ای بود اظهار داشت: ما با 2 رویکرد یعنی اعمال تغییرات در بخش فرآیند و اعمال تغییرات در بخش کاتالیست کار خود را آغاز کردیم.
عربی ادامه داد: این طرح با اعتبار 730 میلیون تومان از انتهای سال 90 با طراحی مهندسی، طراحی تجهیزات و ساخت و خرید تجهیزات به صورت کاملاً بومی و با استفاده از توانمندی‌های داخلی انجام شد.
پروژه تولید طرح پلی اتیلن سنگین چند قله‌ای با بیان اینکه تاکنون این پلی‌اتیلن در ایران تولید نشده بود گفت: کاتالیست این فرآیند انحصاراً در اختیار شرکت بازل بود که با هزینه 250 یورو به إزای هر کیلوگرم به ایران می‌فروخت.
وی ادامه داد: اما بعد از تحریم ها این شرکت ارتباط خود را با ما قطع کرد و در واقع روزنه‌ای شد برای اینکه با استفاده از توانمندی‌های داخلی به فکر تولید این فرآیند بیفتیم.
عربی تصریح کرد:‌به عنوان مثال شرکت پتروشیمی لرستان که با لایسنس بازل، پلی‌اتیلن سبک خطی را تولید می‌کند بعد از تحریم‌ها بازل کاتالیست را در اختیار این شرکت قرار نداد.
وی افزود: این شرکت به مرحله پیش راه‌اندازی رسیده و تنها نیاز به کاتالیست دارد که خوشبختانه هم‌اکنون می‌توانیم در قالب یک واحد صنعتی 100 تن در سال تولید کاتالیست مناسب این فرآیند را به لرستان بدهیم.
به گفته وی این واحد با اعتبار 17 میلیارد تومان در کمتر از یک سال با استفاده از کاتالیست بومی راه‌اندازی می‌شود.
عربی افزود: هم‌چنین در آینده‌ای نزدیک با کشورهای همسایه وارد مذاکره برای صادرات این فرآیند خواهیم شد.
وی با بیان اینکه تاکنون شرکت ملی صنایع نفت این فرآیند را با هزینه 11 میلیون یورو خریداری می‌کرد، گفت: بومی‌سازی دانش فنی این فرآیند هم موجب کسب درآمد و تجاری‌سازی موفق می‌شود.
عربی هم‌چنین به دیگر مزایای تولید پلی اتیلن سنگین اشاره کرد و افزود: در این پلی‌اتیلن از یک نوع کاتالیست استفاده می‌شود، برای تولید تمام گریدها استفاده می‌شود، محصولات باکیفیت‌تری نسبت به دوقله‌ای با مصرف همان هزینه تولید می‌شود، انعطاف فرآیندی بالاتر دارد که مشکلات فرآیندی و عملیاتی کمتری را ایجاد می‌کند و هم‌چنین از خروج ارز جلوگیری به عمل می‌آورد.
وی خاطرنشان کرد: بعد ازبازل ما دومین شرکت تجاری‌ساز این محصول در دنیا هستیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا