اخبار

توسط محققان کشور تولید شد: نانورنگ هایی که هزینه‌ تعمیر و نگهداری قطعات را می کاهند

بسپار/ ایران پلیمر یکی از شرکت‌های فناور در حوزه نانو با بهره‌گیری از فناوری نانو، رنگ‌های ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه کرده است که به گفته آنها استفاده از این پوشش‌ها موجب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری قطعات در صنایع می‌شود.

خوردگی در بسیاری از صنایع، به ‌عنوان یک مشکل اساسی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا این امر دلیل اصلی خرابی‌ها و صرف سالانه میلیاردها دلار برای نگهداری پیشگیرانه، تعمیر و بازسازی قطعات فلزی است.

یکی از اصلی‌ترین روش‌های کنترل خوردگی، به‌ کارگیری پوشش‌های مقاوم است. بسیاری از پوشش‌های ایجاد شده بر روی سطوح مقاومت کمی از خود نشان می‌دهند و باید با اضافه کردن افزودنی‌هایی مقاومت آنها را افزایش داد.

فناوری نانو فرصت ایجاد پوشش‌هایی با خواص بالا را با اضافه کردن مقدار کمی از نانو مواد فراهم کرده ‌است؛ چراکه این نانوذرات در یک بستر آلی وارد شده و مقاومت رنگ حاصل را افزایش می‌دهد.

در این راستا یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو با بهره‌گیری از فناوری نانو، رنگ‌های ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه می‌کند. این شرکت توانسته رنگ‌های آلکیدی و اپوکسی مقاوم را به ‌عنوان راهکاری برای کاهش خوردگی سطوح معرفی کند.

این رنگ‌ها برای پوشش سطوح مختلف در کاربردهای داخل ساختمان و صنعتی به‌کار می‌روند، کاربرد شاخص این رنگ‌ها در صنایع کشتی‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع خودروسازی است. کارایی بالاتر به دلیل سطح ویژه‌ زیاد، ایجاد ترکیبی از خواص مطلوب با استفاده از نانوذرات و حفظ شفافیت رنگ از دیگر مزیت‌های استفاده از فناوری نانو در تولید رنگ‌های ضدخوردگی است.

استفاده از نانوذرات در این رنگ‌ها باعث شده تا مقاومت به خوردگی این رنگ‌ها تا ۱۵۰ درصد بیشتر از رنگ‌های معمولی باشد.

این شرکت در سال ۹۵ با استقرار در پارک علم‌وفناوری استان گیلان فعالیت پژوهشی خود را آغاز کرد و در حال حاضر توانسته سهم مناسبی از بازار کشور را به خود اختصاص دهد.

محققان این شرکت در نانو رنگ ضدخوردگی تولید شده از نانو صفحات گرافن اکسید به ‌عنوان ماده‌ افزودنی استفاده کردند. حضور این نانوصفحات موجب می‌شود تا رسیدن رطوبت و اکسیژن به سطح رنگ زده شده به تأخیر بیفتد. از سوی دیگر نانوصفحات گرافن اکسید به دلیل دارا بودن گروه‌های عاملی هیدروکسیل چسبندگی رنگ به زیرلایه را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند.

رنگ‌های ضدخوردگی حاوی نانومواد تولیدی این شرکت، قیمتی بسیار کمتر از نمونه‌های خارجی دارد و از این رو به لحاظ اقتصادی مقرون ‌به‌ صرفه است. از طرفی وجود صنایع مختلف در محیط‌های مرطوب و خورنده، هزینه‌های رنگ‌آمیزی مجدد سطوح را بالا می‌برد که استفاده از رنگ‌های نانویی منجر به کاهش چشمگیر تعداد دفعات رنگ‌آمیزی و در نتیجه کاهش هزینه‌های سالانه در صنایع مختلف می‌شود. ظرفیت تولید این شرکت ماهانه 100 تن است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، نانو پوشش‌های اپوکسی و پایه آلکیدی این شرکت دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو ‌است.

منبع: ایسنا 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا