اخبار

توزیع لاستیک از اواخر تیرماه دوباره به تعاونی‌ها واگذار می‌شود

رییس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی لاستیک، روغن و فیلتر کشور از واردات 120 هزار تن لاستیک برای تامین نیاز سالیانه خبر داد و گفت: با مذاکرات صورت گرفته، قرار است توزیع لاستیک تا پایان تیرماه به تعاونی ها واگذار شود.
بسپار به گزارش مهر می نوسد، محمدرضا آل سارا در یک نشست خبری گفت: بخش تعاون یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین حوزه ها در توزیع عادلانه منابع کشور است.
رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی، لاستیک، روغن و فیلتر کشور اظهار داشت: یکی از بهترین و موثرترین راههای توزیع عادلانه در بخش لاستیک نیز بکارگیری شبکه تعاون است.
آل سارا ادامه داد: با کمرنگ شدن قانون های تکلیفی، در شرایط کنونی از تمام توان بخش تعاون در کشور استفاده نمی‌شود؛ بنابراین قطعا با ضعیف ماندن یک حوزه مهم از اقتصاد، ثبات لازم به وجود نخواهد آمد.
وی از تردد حدود 12 میلیون خودرو در جاده های کشور خبر داد و با اعلام اینکه این تعداد سالیانه نیازمند بیش از 350 هزار تن لاستیک است، افزود: از این میزان 230 هزار تن سهم بخش داخلی است و حدود 120هزار تن نیز از طریق تایرهای وارداتی تامین می شود.
این مقام مسئول در بخش تعاون گفت: با سخت تر شدن تامین مواد اولیه تولید لاستیک، هم اکنون تولیدات داخلی با حداقل 10 درصد کاهش تولید مواجه شده است.
آل سارا با اشاره به مذاکراتی که با ستاد تنظیم بازار و انجمن صنعت تایر در سال گذشته از سوی شبکه تعاون صورت گرفته بود، افزود: هم اکنون با گذشت بیش از 3 ماه از آن زمان لاستیکی در اختیار اتحادیه قرار نگرفته است و پیگیری ها نشان می دهد مشکلات تامین مواد اولیه، دلیل تحقق نیافتن این وعده است.
وی از انجام برخی مذاکرات با ستاد تنظیم بازار و انجمن صنعت تایر برای آغاز دوباره توزیع لاستیک توسط اتحادیه تعاونی ها تا پایان تیر ماه سال جاری خبر داد و بیان داشت: در قانون تعاون اولویت بخشی به فعالیت تعاونی ها به صراحت مورد تاکید قرار گرفته است.
این مقام مسئول در بخش تعاون اظهار داشت: دولت موظف شده است جهت تحقق اهداف اصول 43 و 44 قانون اساسی زمینه های گسترش تعاونی ها در اقتصاد را فراهم کند.
آل سارا از رقابت بخش تعاون با بخش خصوصی و بهبود قدرت مالی در تعاونی ها خبر داد و بیان کرد: در صورتی که نحوه قیمت گذاری سازمان حمایت اعمال شود تعاونی ها می توانند محصولات را براساس قیمت درب کارخانه خریداری کنند و از این طریق می توان ادعا کرد که نابسامانی در قیمت محصولات لاستیک تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.
وی از توزیع 18هزار حلقه لاستیک در روزهای پایانی سال گذشته از طریق اتحادیه تعاونی ها خبر داد و گفت: این اقدام توانست تاثیر مناسبی در جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی سودجویان داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا