اخبار

تغییرات کلیدی در قوانین صادرات کشورهای حاشیه خلیج فارس

بسپار می نویسد، کشورهای حاشیه خلیج فارس رتبه جهانی خود را در میان کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی افزایش داده اند.

به گزارش نیپنا به نقل از تایم عمان، مسقط : فعالان صنعت پتروشیمی در هفتمین کنفرانس زنجیره تامین محصولات پتروشیمی در دوبی خواستار اصلاح مقررات گمرکی برای صادرات شورای همکاری خلیج فارس(GCC) شدند که این اصلاحات موجب رشد صنعت پتروشیمی اعضای شورا و تولید 190میلیون تن محصولات پتروشیمی تا سال 2020 خواهد شد.
عبدالوهاب آل سعدون دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این کنفرانس گفت: صنعت پتروشیمی شورای همکاری خلیج فارس در طول پنج سال گذشته 8 درصد رشد داشته و تولید آن از 37.2 میلیون تن در سال 2008 به 67.6 میلیون تن در سال 2014 افزایش یافته است اما بعضی اشکالات صادراتی مانند بار صادرات، تعداد اسناد و مدارک مورد نیاز برای تعرفه های تجاری و غیره سختی های زیادی را فراهم کرده است که نیاز به بهبود دارند و ایجاد اعتماد سازی برای اعضا و حفظ وضعیت رقابتی ایشان در بازارهای جهانی باید درنظر گرفته شود.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته محصولات پتروشیمی تولید شده در شورای همکاری خلیج فارس 80 درصد نیاز تقاضاهای آنها در سال 2014 را تامین کرده است که به میزان 67.6 میلیون تن مواد شیمیایی بوده است. این شورا قصد دارد تا ظرفیت تولید خود را سالانه 50 میلیون تن اضافه کند که این افزایش توان تولید نیازمند یک استراتژی قوی برای صادرات است .
آل سعدون در ادامه افزود: برای حضور موثر در بازار رقابت جهانی باید قوانین صادرات انعطاف بیشتری داشته باشند و این اصلاحات موجب توسعه صادرات کشورهای همکاری خلیج فارس خواهد شد بر همین اساس اعضا با همفکری شیوه های جدیدی را برای ترخیص کالا از گمرک ارائه کرده اند.

رئیس کمیته زنجیره تامین شورای همکاری خلیج فارس در این رابطه می گوید: عمده صادرات ما به اروپا است و امیدواریم که در رقابت با محصولات چینی بتوانیم پتانسیل حضور خود را در بازار تقویت کنیم و اگر این اصلاحات صورت نگیرد زنجیره تامین محصولات پتروشیمی ما پول، شهرت و اعتماد مشتریان خود را از دست خواهد داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا