اخبار

تسهیل دسترسی صنایع و پژوهشگران به خدمات آزمایشگاهی

بسپار می نویسد، تفاهم‌نامه ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت تسهیل در دسترسی صنایع و پژوهشگران به خدمات مطلوب آزمایشگاهی منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رضا اسدی‌فرد، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را امضا کردند.
این تفاهم نامه با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته و راهبردی، تسهیل در دسترسی صنایع و پژوهشگران به خدمات مطلوب آزمایشگاهی و استفاده بهینه از امکانات موجود برای ارائه خدمات علمی- آزمایشگاهی در زمینه فناوری‌های راهبردی به امضای دو طرف رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه، واحدهایی از دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور که دارای مجموعه‌های آزمایشگاهی پیشرفته و خدمات‌ده هستند، می‌توانند درخواست عضویت خود را به دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ارسال کنند.
از سرفصل‌های اصلی حمایتی این شبکه از مراکز آزمایشگاهی، می‌توان به حمایت از تعمیر و نگهداری، ارتقا، کالیبراسیون و تأمین قطعات برای تجهیزات موجود، حمایت از برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و یا حضور کارشناسان مراکز در این دوره‌ها، حمایت از ایجاد و فعالیت کارگروههای تخصصی دستگاهی به منظور ایجاد جریان دانش و ارتقای توانمندی کارشناسان، حمایت از اخذ اعتبارنامه استاندارد «ISO/IEC۱۷۰۲۵» توسط مراکز عضو شبکه و حمایت از خرید تجهیزات آزمایشگاهی داخلی و خارجی اشاره کرد.
پایه و اساس پیشرفت و دستیابی به فناوری‌های جدید، انجام پژوهش‌های کاربردی، منظم و دارای برنامه است که دسترسی محققین به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و استاندارد را طلب می‌کند.
در کشور ما با وجود سرمایه‌گذاری زیاد در خرید تجهیزات پیشرفته و ایجاد آزمایشگاه‌های گوناگون، همواره به دلیل ناکارآمدی سیستم خدمات‌دهی این آزمایشگاه‌ها، محققان با مشکل دسترسی به سرویس آزمایشگاهی مناسب مواجه بوده‌اند و تقاضا برای خرید تجهیزات جدید همیشه وجود داشته است.
یکی از راه‌کارهای اجرایی مدیریت این موضوع، ایجاد شبکه‌ای جامع از توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی است.
به همین منظور و به دلیل عملکرد مطلوب شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، در طول یک سال فعالیت خود، دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با هدف ارتقا توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های گوناگون فناوری‌های پیشرفته و راهبردی تفاهم‌نامه مشترکی با شبکه یاد شده، تنظیم و به امضا رسید.
شبکه آزمایشگاهی فناوری‎های راهبردی معاونت علمی، از خردادماه سال ۱۳۹۳ و باهدف گسترش زیرساخت تحقیق و پژوهش در کشور، با حکم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری آغاز به کار کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا