اخبار

تجارت ایران و اربیل 40 درصد افزایش یافت

بسپار می نویسد، علی رغم کاهش رشد اقتصادی منطقه کردستان عراق، مبادلات تجاری این منطقه با ایران در دو ماه گذشته 40 درصد افزایش داشته است.
به گزارش فارس، مقامات اقلیم کردستان عراق اعلام کردند علی رغم کاهش نرخ رشد اقتصادی این منطقه در چند ماه گذشته، مبادلات مرزی این اقلیم با ایران در دو ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 40 درصدی همراه بوده است.

بنا به گفته آسو قدیر، مدیر پایانه مرزی حاجی عمران، کالاهای ایران نسبت به دیگر کالاهای ترک و خارجی وارد شده به این منطقه برای مصرف کنندگان کرد از لحاظ قیمتی مناسب‌تر هستند.

پایانه مرزی حاجی عمران یکی از دو پایانه مرزی بین ایران و اقلیم کردستان عراق به شمار می رود.

طی سال های گذشته و به دلیل حذف محدودیت تجاری از سوی دو طرف، مبادلات تجاری بین ایران و اقلیم کردستان عراق روند صعودی در پیش گرفته است، به گونه ای که بنا به اعلام اتاق بازرگانی کردستان عراق در سلیمانیه، ارزش کل مبادلات تجاری دو طرف در حال حاضر نزدیک به سالانه دو میلیارد دلار است.

بنا به آمارهای رسمی در سال 2007 ایران 2.8 میلیارد دلار به عراق کالا صادر کرده است که حدود 1 میلیارد دلار از این صادرات از مرزهای کردستان این کشور صورت گرفته است.

علی رغم درگیر بودن اقلیم کردستان عراق با مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ با داعش که دو حدود یک سال است که ادامه دارد، به دلیل کاهش ارزش ریال ایران در سال 2013، توان خرید مصرف کنندگان کرد نسبت به کالاهای ایرانی همچنان در سطوح بالا قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا