اخبار

بیش از 85 درصد زباله های شهری قابل بازیافت است

بسپار می نویسد، مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان اینکه بیش از 85 درصد زباله های شهری قابل بازیافت است، گفت: عدم مدیریت صحیح پسماند به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است در حالی که با مدیریت صحیح می توان آنرا به چرخه مصرف بازگرداند.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ساناز ثابتی در کارگاه 'مدیریت پسماند و کنوانسیون بازل' در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز در موسسه فرهنگی هنری صبا افزود: یکی از مسائل ویژه و حیاتی در حفاظت از محیط زیست، مدیریت زباله ها و پسماندهایی است که انسان تولید می کند که بهترین شیوه مدیریت پسماند بازیافت مجدد مواد و بازچرخاندن آن ها در حلقه مصرف است.
وی به میانگین سرانه تولید زباله روزانه توسط هر ایرانی که 66/0 کیلوگرم است، اشاره کرد و اظهار کرد: با فرض ثابت بودن سرانه تولید زباله در کشور، در سال 2020 شاهد تولید روزانه 77 هزار تن زباله در کشور خواهیم بود.
** عدم مدیریت صحیح پسماند به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است
وی ضمن یادآوری این موضوع که رشد و توسعه یافتگی کشورها به معنای مصرف گرایی بیشتر مردم آنها است، گفت: از این رو در کشورهای توسعه یافته میزان زباله تولیدی بسیار بیشتر از کشورهای فقیر است اما مدیریت صحیح پسماند در این کشورها منجر به کاهش خطرات و اثرات آن بر خاک، آب و هوا و در نهایت سلامت انسان می شود.
این کارشناس مدیریت پسماند ادامه داد: دور ریختن پسماند و عدم مدیریت صحیح آن برای بازیافت به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است از همین رو پسماند را طلای کثیف نامیده اند.
ثابتی تاکید کرد: مهمترین هدف گذاری و اولویت در موضوع مدیریت پسماند در کشور باید تمرکز بر کاهش تولید و تفکیک زباله از مبداء باشد.
وی با یادآوری نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع مدیریت پسماند افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بدون مشارکت سایر دستگاه های مسئول، نمی تواند به نتیجه موفقیت آمیزی در این حوزه دست پیدا کند.
این کارشناس مدیریت پسماند با بیان این که مدیریت اجرایی پسماندهای عادی بر عهده شهرداری و مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه برعهده تولید کننده خواهد بود خاطرنشان کرد: مدیریت تمام پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها بر عهده شهرداری و دهیاری است و لازم است تاکید کنم طبق آیین نامه، سوزاندن پسماند در فضای باز ممنوع است.
ثابتی ادامه داد: به طور کلی می توان زباله ها را به چند دسته مشخص همچون زباله های عادی، بیمارستانی و عفونی، ویژه و خطرناک، کشاورزی و صنعتی تقسیم کرد.
وی افزود: تغییر نگرش و ترویج فرهنگ عدم مصرف گرایی، تدوین و اجرای قوانین و مقررات محدود کننده، تامین زیرساخت های لازم از جمله فعالیت های ضروری برای مدیریت صحیح پسماند در کشور است زیرا به رغم برخورداری از قوانین و دستورالعمل های مدیریت پسماند، این قوانین و دستورالعمل ها از ضمانت اجرایی برخوردار نیستند.
این کارشناس مدیریت پسماند یادآور شد: پسماندهای ویژه پرتوزا تابع قوانین و مقررات خاصی است و در گروه قوانین و مقررات عادی جای نمی گیرد.
** ممنوعیت انتقال پسماندهای خطرناک از کشورهای توسعه یافته به در حال توسعه یکی از مهم ترین بندهای کنوانسیون بازل
وی اشاره ای هم به کنوانسیون بازل داشت و گفت: این کنوانسیون در راستای حمل و نقل فرامرزی مواد زائد خطرناک شکل گرفت.
ثابتی افزود: خودداری از انتقال پسماندهای خطرناک، دفن این پسماند در نزدیکترین محل، ممنوعیت انتقال پسماندهای خطرناک از کشورهای توسعه یافته به در حال توسعه برخی از مفاد این کنوانسیون است.
این کارشناس مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست را مرجع ذیصلاح ملی برای کنوانسیون بازل معرفی و اعلام کرد: ایران یکی از 14 مرکز منطقه ای کنوانسیون بازل در دنیا است.
وی یادآور شد: پسماندهای رادیواکتیو مشمول قوانین کنوانسیون بازل نیستند و از قوانین جداگانه ای برخوردارند.
** 250 میلیون تن مواد زائد خطرناک تولید شده در جهان
ثابتی گفت: بر اساس تخمین سازمان های جهانی مرتبط ، کل مواد زائد خطرناک تولید شده در جهان به 250 میلیون تن رسیده است.
این کارشناس مدیریت پسماند یکی دیگر از معضل های حوزه پسماند را تولید و افزایش روزافزون پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی دانست و اظهار کرد: رشد سریع این نوع پسماند، حاوی مواد زائد خطرناک و حاوی ترکیبات با ارزش همچون طلا بودن از جمله نگرانی های مهم این حوزه است.
ثابتی کنواسیون های روتردام و استکهلم را از دیگر کنوانسیون های مرتبط با موضوع پسماند دانست و افزود: در کنار بازل که پسماندهای خطرناک را پوشش می دهد، استکلهم پوشش آلاینده های عالی پایدار، آفت کش ها، مواد شیمیایی و محصولات جانبی را در بر می گیرد.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز 24 اردیبهشت ماه آغاز شد و تا 31 اردیبهشت در تهران و تمام مراکز استان ها ادامه دارد، سینما فلسطین، مرکز فرهنگی هنری صبا و سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مراکز نمایش دهنده فیلم ها و برنامه های این جشنواره در تهران هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا