اقتصاد و مدیریت

بهار پلیمری‌ها در راه است

 بازار جهانی طلای سیاه در حال گذراندن دوره‌ای است که با رونق معاملات و رشد قیمت‌ها همراه است و در همین راستا، بازارهای موازی و وابسته به آن نیز همگام با بازار نفت شاهد افزایش بهای محصولات بوده‌اند که در این بین، در آخرین معاملات انجام‌شده در بازارهای جهانی تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 15) بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با افزایش 49 سنتی معادل 36/ 1 درصد تا سطح 36 دلار و 41 سنت رشد کرد، در همین حال هر بشکه نفت برنت نیز با 03/ 1 درصد رشد به اندازه 40 سنت موفق به شکست سطح مقاومتی 39 دلار شده و در محدوده‌های بالای آن نوسان کرد. در این میان، در اکثر بازارهای جهانی و داخلی شاهد افزایش قیمت محصولات پتروشیمیایی بودیم.


به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از پلیمر آپدیت؛ بهای اغلب محصولات پتروشیمی در بازارهای اروپا با افزایش همراه بود که از جمله می‌توان به مخلوط زایلین حلال، متانول، پارازایلین، مونواتیلن گلایکول، بنزن، تولوئن، استایرن منومر و پروپیلن اشاره کرد که از میان آنها بیشترین رشد قیمتی را پارازایلین با 25 دلار افزایش برای خود به ثبت رساند. در این میان بهای اتیلن در مناطق مختلف اروپا رفتارهای متفاوتی را از خود نشان داد. همچنین در بازارهای آسیایی نیز به‌طور همزمان شاهد بازگشت رونق به معاملات و افزایش قیمت محصولات پلیمری بودیم که در این میان، مخلوط زایلین حلال، پارازایلین، بنزن، تولوئن، اتیلن و پروپیلن از جمله کالاهایی بودند که بیشترین رشد را از آن خود کردند.

با توجه به تمرکز حضور اغلب تولیدکنندگان برتر و ارشد محصولات پتروشیمی در منطقه آسیا به‌ویژه حوزه خلیج فارس، بازار این محصولات برای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به نسبت سایر کشورها اهمیتی دوچندان دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از گلف تایمز، در جدیدترین گزارش‌های منتشر شده از سوی مقامات انجمن محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی خلیج فارس (GPCA) آمده است که پیش‌بینی می‌شود میزان سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) طی سال‌های پیش رو با افزایش همراه باشد. این پیش‌بینی‌ها در حالی است که پیش از این زمینه‌های لازم برای تقویت زیرساخت‌های این صنعت فراهم شده بود. براساس آمارهای رسمی منتشر شده از این انجمن، حجم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تحقیق و توسعه (R & D) در صنعت پتروشیمی در منطقه شورای همکاری خلیج فارس طی سال 2014 میلادی با رشدی به بزرگی 40 درصد همراه بوده که براساس برآوردهای انجام شده در نهایت رقم 529 میلیون دلار را به ثبت رسانده است. آثار این سرمایه‌گذاری‌های بلند‌مدت به‌طور تدریجی در حال پدیدار شدن بوده و طی بازه 5 ساله پیش رو نیز بیش از پیش بر روند حرکتی بازار محصولات پتروشیمی اثرگذار و قابل مشاهده خواهد بود.

براساس اعلام انجمن محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی خلیج فارس، این رقم افزایش 40 درصدی از سطح 368 میلیون دلار در 2013، از این جهت قابل توجه است که بیشترین افزایش ثبت‌شده در بخشR & D در صنعت پتروشیمی در سراسر جهان است. در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به اینکه صرف هزینه‌ها و حجم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تحقیق و توسعه صنعت پتروشیمی در منطقه شورای همکاری خلیج فارس در حال افزایش است، این منطقه باید بر حوزه نوآوری‌های مشترک و تدوین راهکارهای نوین به منظور استمرار بقا و موفقیت در این صنعت تمرکز داشته باشند. دکتر عبدالوهاب آل‌سعدون، دبیر کل انجمن محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی خلیج فارس، در این خصوص اظهار کرد: «به نظر می‌رسد صنعت پتروشیمی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به‌طور مستمر در مسیر رشد قرار داشته و کماکان نیز در تلاش برای برداشتن گام‌های بلندتر است، حال این موضوع که آیا این تلاش‌ها درخصوص گسترش ظرفیت باشد یا بهبود محصولات و روش‎های تولید از طریق کمک‌های مالی قابل توجه در بخشR & D، به برنامه‌های خاص هر کشور بستگی دارد.» به عقیده آل‌سعدون، این برنامه‌ها درحقیقت نوعی جاه‌طلبی برای صنعت پتروشیمی به‌عنوان بخشی که به‌طور مستمر به دنبال استفاده از ابزارهای جدید در راستای گام برداشتن به سوی رشدی پایدار و بلندمدت است، به شمار می‌رود که البته خالی از لطف نیز نیست. وی افزود: اگرچه ارقام مربوط به بخش تحقیق و توسعه که از سوی شورای همکاری خلیج فارس منتشر شده، تنها یک درصد از میزان کل سرمایه‌گذاری‌های در بخش R & D صنعت پتروشیمی و مواد شیمیایی جهانی است، اما با توجه به افزایش 40 درصدی در سال 2014، بیشترین نرخ رشد سالانه را برای خود به ثبت رسانده است. بیشترین سهم در این سرمایه‌گذاری افزایشی در درجه اول از آن عربستان است، چرا که شرکت‌های سعودی فعال در این زمینه ثبت رشد میزان سرمایه‌گذاری 45 درصدی در بخش R & D را به خود اختصاص داده‌اند.

آل‌سعدون در ادامه با تاکید بر اهمیت تسریع در روند تقویت زیرساخت‌های صنعت پتروشیمی در حوزه خلیج فارس، اظهار کرد: «براساس آمارهای رسمی موجود، شرکت‌های پتروشیمی برتر منطقه شورای همکاری خلیج‌فارس از جمله شرکت سابیک (Sabic)، تصنیع (Tasnee)، سیپـچم (Sipchem) و بروج (Borouge)، سرمایه‌گذاری‌های بسیار سنگینی را در بخش تحقیق و توسعه با امید به رشد و گسترش نوآوری‌ها در آن، انجام داده‌اند که بدون شک چشم‌انداز این توسعه مثبت ترسیم می‌شود.» وی ادامه داد: «با این حال افزایش تمرکز بر نوآوری جدید که بخش تحقیق و توسعه را از قالب سنتی بیرون آورده و با جدیدترین فناوری‌های روز همگام می‌سازد، خود نیز نیازمند بررسی چگونگی عملکرد و چشم‌انداز آن است. باید دید آثار سرمایه‌گذاری‌های انجام شده طی سال‌های گذشته، چه زمانی و به چه صورتی در بازار محصولات پتروشیمی نمود پیدا خواهد کرد.»

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/1026102/#ixzz42HvbbzBf

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا