اخبار

بزرگترین پتروشیمی جهان راه‌اندازی شد

معاون وزیر نفت از راه اندازی بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان در غیاب مشارکت شرکت آلمانی طرف قرارداد خبر داد و اعلام کرد: با راه‌اندازی مجتمع اروند، ایران از واردات یک محصول پتروشیمی به خودکفایی رسید.
عبدالحسین بیات در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت راه اندازی مجتمع پتروشیمی اروند به عنوان بزرگترین زنجیره تولید پی.وی.سی جهان با بیان اینکه در حال حاضر تمامی واحدهای این مجتمع پتروشیمی در آستانه افتتاح و راه اندازی رسمی قرار گرفته اند، گفت: از اواسط سال گذشته واحد کلر آلکالی به عنوان نخستین مرحله زنجیره پی.وی.سی پتروشیمی اروند راه اندازی شد.
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه پیمانکار مهندسی و صاحب لیسانس این مجتمع پتروشیمی شرکت “اوده” آلمان است، تصریح کرد: سال گذشته این شرکت آلمانی به بهانه تعطیلات سال 2010 میلادی سایت پتروشیمی اروند را ترک کرد و دیگر حاضر به بازگشت به این پروژه نشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اککنون در غیاب این شرکت آلمانی مراحل راه اندازی واحدهای مختلف پتروشیمی اروند با مشارکت متخصصان داخلی انجام می شود، اظهار داشت: از سوی دیگر برخی از شرکتهای خارجی بر خلاف تعهدات قراردادی حاضر به فروش تجهیزات و اقلام یدکی و اصلی این واحد پتروشیمیایی نشده اند.
این مقام مسئول ظرفیت تولید سالانه مجتمع پتروشیمی اروند را 2 میلیون و 834 تن انواع محصولات پتروشیمیایی یاد کرد و افزود: برای ساخت و راه اندازی این مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) معادل یک میلیارد و 600 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.
وی با اشاره به انجام بیش از 50 میلیون نفر ساعت کار برای طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پتروشیمی اروند، تاکید کرد: با راه اندازی این مجتمع پتروشیمی حدود یکهزار و 600 نفر اشتغال مستقیم و بیش از 20 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم به وجود آمده است.
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه با راه اندازی این مجتمع پتروشیمی برای نخستین بار ایران از واردات “کاستیک” به خودکفایی رسید، یاداور شد: حتی این محصول پتروشیمی به برخی از کشورهای جهان صادر شده است.

به گزارش مهر، مجتمع پتروشیمی اروند با هدف تولید یک میلیون و 507 هزار تن کلر آلکالی و پی.وی.سی در سال از واحدهای کلرآلکالی(CA)، وینیل کلراید سوسپانسیون (S-PVC)، پلی وینیل کلراید امولسیون (E-PVC)، وینیل کلراید (VCM) و اتیلن دی کلراید (EDC) ساخته شده است.

در شرایط فعلی پتروشیمی اروند بزرگترین زنجیره تولید PVC در جهان بوده که در صورت تولید سالانه 240 هزار تن PVC حدود 25 تا 30 بازار جهانی این محصول شیمیایی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

پیشتر قرارداد مهندسی و خرید (E.P) به کنسرسیوم شرکت اوده آلمان و سازه ایران واگذار شده بود و در شرایط فعلی نصب تمامی تجهیزات داخلی و خارجی این واحد پتروشیمی توسط پیمانکاران داخلی نصب شده است. خوراک پتروشیمی اروند سالانه 252 تن اتیلن، یکهزار و 300 تن نمک و 50 تن اسید کلرید ریک است

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا