اخبار

ایران و چین در چابهار پارک پتروشیمی برپا می کنند

بسپار/ ایران پلیمر مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران از مشارکت و سرمایه گذاری چینی‌ها برای ساخت یک پارک پتروشیمی در منطقه مکران و حاشیه سواحل دریای عمان خبر داد.

علیرضا منیری ابیانه، مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران درباره اخرین وضعیت اجرای طرح‌های جدید توسعه‌ای صنعت پتروشیمی در حاشیه سواحل دریای عمان، گفت: سال 90 هیات وزیران در مصوبه ای اذعان داشتند قطب بعدی پتروشیمی بعد از عسلویه، مکران باشد، در واقع 18 پلان پتروشیمی مبتنی بر گاز متان تعریف شده تا از خام فروشی فاصله بگیریم و وارد فرآوری شویم. همچنین قرار است که خط انتقال گاز و خط انتقال محصول توسط شرکت شستان به بندر شهید بهشتی انجام شود. 

وی با تأکید بر  بازار محصولات پتروشیمی این منطقه چین و هند هستند، تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار به بازارهای هدف نزدیک تر است که از عسلویه هم 1200 کیلومتر فاصله دارد و از طرف دیگر این محدوده ار تحریم ها مستثنی است، از این رو به دنبال استفاده از فناوری هستیم که محیط زیست را نیز به چالش نکشد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مجوز استفاده از 30 میلیون مترمکعب گاز صادر شده است، افزود:  وزیر نفت همراهی خوبی برای توسعه صنایع پتروشیمی بوده است، از این رو در فاز اول 6 واحد برای احداث خط انتقال گاز و انتقال محصول به بندر شهید بهشتی اجرا خواهد شد و 6 سرمایه گذار داوطلب شدند، از  جمله شرکت شستان، پتروشیمی سینا متعلق به بانک پاسارگاد فعالیت خود را آغاز کرده اند که اکنون به 30 درصد پیشرفت فیزیکی دست یافته اند.  همچنین پتروشیمی خلیج فارس، مینونصر کیمیا، صنعت مپنا و پتروفرهنگ آریا از دیگر مجموعه های هستند که جی تی ایکس را بر ای راه اندازی در نظر گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه اواسط سال 99 گاز وارد چابهار می شود، گفت: بیشترین مصرف کننده گاز پتروشیمی مکران خواهد بود اما به دنبال انتقال گاز به سایر صنایع هستیم.

منیری ابیانه با بیان اینکه در دو فاز اول تولید متانول سال 1400 و 1401 افتتاح خواهند شد، بیان کرد: در این پروژه های پتروشیمی صندوق کارکنان وزارت دفاع سهم دارند به عبارت دیگر 25 درصد سهام پتروشیمی ها متعلق به این بخش است.

به گفته وی در قالب پروژه راه ابریشم چین توافقنامه ای برای ایجاد پارک پتروشیمی امضا کرده ایم که به تازگی با انجام مذاکرات جدید و سفر رییس مجلس به چین تا حدودی موانع برطرف شده و دولت نیز قرار است برای سرمایه گذاران تضامین لازم را صادر کند.

مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران با تأکید بر اینکه در پایان سال 96 نزدیک به 500 هزار نفر در این پروژه فعال کار می کردند، بیان کرد: به دلایل برخی مشکلات این پروژه تا آذر 97 متوقف بود و اکنون به دنبال فعال سازی مجدد هستیم و با افتتاح خط لوله 300 کیلومتری گاز مشعل صنعت در منطقه روشن می شود و سرمایه گذاران به بخش های مختلف ورود می کنند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر 138 کیلومتر در گسترده منطقه اول گاز اجرا شده، تاکید کرد: در واقع 80 کیلومتر مسیرسازی، 45 کیلومتر حفرکانال و 35 کیلومتر لوله گذاری انجام شده و از اسفند 97 نیز گستره دوم آغاز شده و امیدواریم تا پایان اردیبهشت در این بخش نیز وارد فاز عملیاتی شویم.

 

انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا