اخبار

ایران شهریورماه در روسیه نمایشگاه برگزار می کند

بسپار/ایران پلیمر رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید با توجه به مشکلاتی که در هفته‌های گذشته برای روابط روسیه با برخی کشورها به وجود آمده ظرفیتی بزرگ برای کالاهای ایران ایجاد شده است.

علیرضا پیمان پاک در کارگاه آموزش تجارت با روسیه اظهار کرد: برآوردهای آماری می‌گوید که در سال ۲۰۲۰ میلادی میزان صادرات روسیه حدودا ۳۳۷ میلیارد دلار بوده و همچنین این کشور ۲۳۲ میلیارد دلار نیز واردات داشته است. به این ترتیب تراز تجاری روسیه به شکل قابل توجهی مثبت بوده که تحت تاثیر صادرات گسترده نفت، گاز و غلات است.

وی با بیان این‌که در ماه‌های گذشته روابط روسیه با تعدادی از کشورها شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند بیان کرد: طبق برآوردها عددی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار از واردات روسیه از کشورهای غیردوست تامین می‌شده و به این ترتیب امروز ظرفیت بسیار بزرگی برای کالاهای ایرانی وجود دارد در صورتی که ما بتوانیم با یک اقدام راهبردی شرایط را به نفع خودمان تغییر دهیم قطعا می‌توان از بخش زیادی از ظرفیت این بازار استفاده کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: از سال‌های گذشته محصولاتی مثل میوه و سبزیجات، لوازم خانگی و محصولات پلاستیکی ایران به روسیه صادر می‌شده اما با این وجود سهم ما از این بازار تنها حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است ما در ماه‌های گذشته جلساتی برگزار کرده‌ایم تا بتوان این فضا را تغییر داد.

وی ایجاد شناخت و طراحی سازوکارهای مناسب را گامی مهم برای افزایش ارتباط میان دو کشور دانست و گفت: باید تفاوت بازار روسیه را برای تجار ایرانی با بازارهای سنتی مانند عراق و افغانستان مشخص کنیم، زیرا اگر جابه‌جایی کالا به طور مناسب انجام نشود ضد تبلیغ محسوب شده و می‌تواند به ضرر کالاهای ایرانی تمام شود.

پیمان پاک با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در روسیه بیان کرد: تا شهریورماه امسال یک نمایشگاه با همکاری اتاق تعاون در روسیه برگزار می‌شود و همچنین ما برنامه داریم که در نمایشگاه‌های تخصصی مانند صنعت خودرو و قطعات نیز مشارکت خود در روسیه را افزایش دهیم.

اکسپورتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا