اخبار

ایرانیان ایستا پلیمر شریف و ثبت اختراع سویل بان: ما هوای آب و خاک شما را داریم

بسپار می نویسد، شرکت ایرانیان ایستا پلیمر شریف محصول سویل بان (Soilban) یا به معنایی محافظ خاک را پس از 4 سال تحقیق و پژوهش در زمینه تولید محصولات زیست تخریب پذیر و فیلمهای گیاهی، با ماهیت دانش بنیان و نوآورانه تولید و ثبت اختراع کرد. مهندس پوست فروش در معرفی این محصول و ویژگی های آن نوشته است:

فیلم و کامپاندهای گیاهی زیست تخریب تجزیه پذیر Soilban
شرکت ایرانیان ایستا پلیمر شریف
نام محصول: Soilban
معنای ضمنی Soilban: محافظ خاک
شعار: ما هوای آب و خاک شما را داریم.

معرفی محصول
آلودگی های فراوان زیست محیطی و خطرات ناشی از آن برای زندگی انسان به دلیل افزایش زباله های پلاستیکی که ماندگاری بالایی در محیط زیست دارند و همچنین وابستگی پلیمر های سنتزی گرمانرم یا پلاستیک ها به منابع فسیلی باعث شده تا توجه به سمت امکان زیست تخریب پذیری در پلاستیک ها و همچنین استفاده از منابع تجدید پذیر در تولید محصولات مورد نیاز بشر، بیشتر شود.
با توجه به مصوبات و حمایت های قابل توجه دولتی و سیاست های کاهش وابستگی به منابع نفتی، تولید و استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر( بامنبع گیاهی) از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. نشاسته به عنوان یک پلیمر طبیعی زیست تخریب پذیر به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن دارای مصارف بسیار زیادی می باشد. در کشور ما نشاسته به عنوان مهمترین پلیمر زیست تخریب پذیر با قابلیت تولید صنعتی شناخته می شود. بایوپلیمر های پایه نشاسته کاهش زیادی در آلودگی محیط زیست به ویژه در زمینه انتشار گاز دی اکسید کربن و مصرف انرژی در مقایسه با مواد مرسوم پلی اولفنی ایجاد کرده اند.

مالچ فیلم ها
استفاده از مالچ فیلم ها برای مبارزه با علفهاي هرز، جلوگيري از سله بستن سطح خاك، جلوگیری از اتلاف آب، افزایش دمای خاک و کیفیت محصول سالهاست در سراسر دنیا متداول شده است. فیلم های پلی اتیلنی به دلیل فرایند پذیری مناسب و قیمت پایین به عنوان بهترین گزینه در تولید مالچ فیلم ها در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است ولی با توجه به استفاده مکرر و تعویض این فیلم ها در هر دوره کشت، نگرانی های بسیاری در مورد استفاده از این فیلم ها که از منابع تجدید ناپذیر و بدون قابلیت تخریب پذیری تهیه شده، به وجود آمده است. با توجه به دوری مزارع از امکانات و تجهیزات بازیافت و هزینه بالای جمع آوری این فیلم ها امکان بازیافت آن نیز در اکثر مناطق وجود ندارد. به همین دلیل سالانه میلیون ها تن زباله پلاستیکی از این طریق وارد خاک می شود و در اثر حضور طولانی مدت در خاک سبب آلودگی های بسیاری از جمله تولید ترکیبات شیمیایی مانند آلدهید ها و کتونها می شود که عوارض بسیاری را به همراه دارد.
محصول سویل بان (Soilban) پس از 4 سال تحقیق و پژوهش در زمینه تولید محصولات زیست تخریب پذیر و فیلمهای گیاهی، با ماهیت دانش بنیان و نوآورانه تولید و ثبت اختراع شده است. این محصول نه تنها نیاز های کشاورزان را به عنوان یک مالچ فیلم براورده می سازد بلکه نگرانی های مربوط به مسمومیت و آلودگی خاک در اثر وارد شدن ترکیبات شیمیایی و پلاستیک ها را نیز ازبین خواهد برد. فرمولاسیون این محصول اختراعی به گونه ای است که می توان بر اساس نیاز مصرف کننده، زمان تخریب و میزان استحکام فیلم های تولید شده را تنظیم نمود.

مالچ فیلم های تخریب پذیر سویل بان تولید شده توسط این گروه دارای قابلیت عملکردی مشابه نمونه های پلی اتیلنی در بهبود کیفیت کشت می باشد و کلیه مزایای مالچ فیلم های متداول را در طول دوره کشت دارا می باشد. پس از اتمام دوره کشت و برداشت محصول، این فیلم های زیست تخریب پذیر استحکام مکانیکی خود را از دست داده و بر اثر میکروارگانیسم های موجود در خاک، اکسیژن، همینطور تابش آفتاب و شرایط محیطی تخریب شده و وارد خاک شده بعد از مدتی به طور کامل جذب خاک می گردد. حضور ترکیبات گیاهی و نیتروژن دار در این فیلم ها حتی می تواند سبب بهبود حاصل خیزی خاک نیز گردد. همچنین نیازی به صرف هزینه و زمان برای جمع آوری مالچ فیلم های سویل بان از زمین پس از کشت نیست.
استفاده از مالچ فیلم ها با كاهش تبخير سطحي خاك, جلوگيري از هدر رفتن آب توسط علفهاي هرز و جلوگيري از هدر رفتن آب در فواصل بين دو گياه می تواند تا 50 درصد در مصرف آب كاهش ایجاد کند.

ویژگی های منحصر به فرد این محصول
این محصول بر خلاف سایر فیلم های بر پایه نشاسته در بازار دارای قابلیت زیست تخریب پذیری کامل (صد درصد تخریب پذیر) است.
این محصول بر اساس رنگ می تواند باعث افزایش میزان جذب نور یا انعکاس آفتاب شود.
قابلیت تولید تا عرض 1200 سانتی متر و ضخامت 150 میکرومتر.
قابلیت تنظیم زمان تجزیه پذیری بر طبق نیاز مشتری و کاربرد از 6 ماه الی 2 سال.
کمک به کاهش مصرف آب و فرسایش خاک.
دارای گواهینامه ثبت اختراع.
دارای تاییدیه گیاهی.
فاقد هرگونه فلزات سنگین یا ترکیبات مضر برای خاک.
مناسب برای تماس مستقیم با مواد غذایی.
تهیه شده از مواد نو و ترکیبات گرید غذایی.
عدم پس ماند مواد مضر در خاک.
چاپ پذیری مناسب.
این شرکت در حال حاضر توانمندی تولید کامپاند به صورت گرانول را نیز برای تولید کنندگان دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا