اخبار

استاندارد در ایران ۵۰ ساله شد

بسپار می نویسد, معاون سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد سابقه ای ٥٠ ساله در ایران دارد،‌ گفت: مشارکت در استاندارد مصداق سرمایه گذاری است و آن را فرصتی برای تاثیرگذاری کارآمد در آینده می‌دانیم.

به گزارش ایسنا، سودابه یحیی زاده در آیین گرامیداشت هفته استاندارد اظهار کرد: در ١٤ اکتبر ١٩٤٧ میلادی ٢٥ کشور جهان بواسطه اهمیت استاندارد و دستاوردهای حاصل شده از بکارگیری آن اقدام به ایجاد یک سازمان کردند و امروز ٧٠ سال از این اقدام می‌گذرد.

وی با بیان اینکه امروز ١٦٣ کشور در این سازمان عضویت دارند که نشان از اهمیت بکارگیری استاندارد دارد، افزود: استاندارد سابقه ای ٥٠ ساله در ایران دارد و تاکنون دستاوردهای بسیاری داشته است و رهاوردهای سال های اخیر نشان از اهمیت و تاثیر استاندارد در زندگی دارد .

معاون تدوین و ترویج سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: امروز دنیا به واسطه تغییرات و روند پر شتاب حرکت خود با چالش هایی مواجه است و تفکر مواجهه با این چالش ها در سازمان استاندارد مورد توجه قرار دارد، چراکه باید با فکر جدید پذیرای هرگونه تغییر و تحول باشیم .

وی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته توجه جدی بر وجود مهر استاندارد روی کالاها و بررسی تخلفات و برخورد قضایی وجود داشت، اما امروز رویکرد جدیدی دنبال می شود، عنوان کرد: امروز استاندارد به حوزه خدمات رسیده، وارد بطن جامعه و حوزه هایی همچون محیط زیست، حقوق شهروندی، جمع آوری پسماند، معابر شهری، اصول بکارگیری فناوری نوین، IT، اصول اجتماعی و … شده است و دنیا نیز به امر می پردازد.

یحیی زاده با اشاره به تقارن روز استاندارد با روز صادرات بر ضرورت ارتقای کیفی صادرات تاکید کرد و گفت: در حال از دست دادن بازارهای کشورهایی همچون عراق و افغانستان هستیم، در حالی که می خواهیم به سازمان تجارت جهانی بپیوندیم و اصل پیوستن به WTO    استانداردسازی است. باید تمرکز کار را در نگارش استانداردها لحاظ کنیم تا در آینده صادرات محصولات همسو با استاندارد جهانی انجام شود.

وی افزود: در گذشته عراق به صورت توافقی خرید کالا داشت اما امروز ملاک عراق برای واردات کالا استاندارد جهانی است و باید به این سمت حرکت کرد .

معاون سازمان ملی استاندارد با اشاره به خالی بودن ٥٠ درصد چارت سازمان و کمبود منابع مالی بیان کرد: به دلیل وجود تنگناها از صنعتگران استمداد گرفته شده است و این امر به دستاوردهای مناسبی ختم شد .

وی شعار هفته استاندارد را ” استانداردها شهر را هوشمندتر می‌کنند” اعلام کرد و گفت: طبق پیش بینی ها تا سال ٢٠٥٠ حدود ٧٠ درصد جمعیت جهان شهرنشین می شود درصورتی که شهرها ظرفیت این میزان جمعیت را ندارند و باید برای آینده آماده باشیم. سازمان هایی همچون ISO   و … در تلاش جهت هموار سازی شرایط و استانداردسازی هستند و ما نیز در کشور باید توجه لازم را برای آینده داشته باشیم تا درگیر چالش نشویم.

یحیی زاده به تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اشاره کرد و افزود: طرح نوین استاندارد با رویکرد خود اظهاری واحدها در دستور کار قرار دارد که براساس آن واحدها باید به تولیدات خود پایبند باشند و با حمایت مجلس می‌توانیم طرح تحول جدید را پیاده کرد.

وی تصریح کرد: تا به امروز بیش از  ٣١ هزار و ٥٠٠ استاندارد ملی تدوین و اصلاح شده و استانداردها همسو با دنیای امروز بازنگری شده و درصد بسیاری از نیاز جامعه را پوشش داده است .

معاون سازمان ملی استاندارد جایگاه امروز ایران در بین ١٦٣ کشور جهان عضو سازمان استاندارد جهانی را رتبه ٢٣ دانست و اظهار کرد: در شهریور ماه سال جاری ایران برای اولین بار به همراه ١٥ کشور دنیا به عضویت هیات مدیره فنی ISO درآمد، همچنین رتبه اول در اکو، D۸   و کشورهای آسیای جنوب غربی در اختیار ایران است و در استانداردسازی حلال در زمره کشورهای پیشرو هستیم.

یحیی زاده عنوان کرد: امروز بستر مشارکت در حوزه استاندارد ملی فراهم شده است و باید ظرفیت‌ها بیان شود تا در جامعه بین المللی بر آن تاکید شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا