اخبار

از جلبک‌ها فوم انعطاف‌پذیر تولید می شود

بسپار می نویسد، دانشمندان در آمریکا موفق به تولید فوم‌های انعطاف‌پذیر از جلبک‌های فاضلاب‌ها شدند.

به گزارش ایسنا، جلبک‌ها طی سال‌های اخیر به ماده‌ای کارآمد تبدیل شده‌اند و از آن‌ها در تولید اکسیژن، تصفیه فاضلاب، ارائه نور و منبعی برای سوخت زیستی استفاده شده است.

به تازگی یک شرکت تولیدکننده پلاستیک زیستی به نام Algix به همراه یک شرکت فناوری پاک موسوم به Effekt به دنبال تولید فوم‌های انعطاف‌پذیر از جلبک‌ها برآمده‌اند.

این فرآیند با برداشت‌کردن جلبک از فاضلاب در آمریکا و آسیا و با استفاده از یک سکوی شناوری متحرک آغاز می‌شود. در چنین محیط‌هایی، آب‌های غنی از مواد مغدی اغلب جلبک‌ها را خلق می‌کنند که این جلبک‌ها به نوبه خود موجب مرگ حیات دریایی از جمله ماهی‌ها می‌شوند.

هیچ کود اضافی برای رشددادن جلبک‌ها لازم نیست و حذف آن‌ها می‌تواند به محیط زیست نیز کمک کند.

این جلبک‌های برداشت‌شده به نوبه خود خشک و از آب تهی می‌شود و به شکل نوعی گلوله پلیمریزه درمی‌آید؛ آن‌ها سپس با دیگر مواد ترکیب می‌شوند تا نوعی فوم عملیاتی و نرم را شکل دهند.

بسته به فرمولاسیون و کاربرد موردنظر، جلبک‌ می‌تواند 15 تا 60 درصد محصول نهایی را تشکیل دهد؛ گفته می‌شود کیفیت این فوم با فوم‌های مشتق‌شده از نفت برابری می‌کند.

تولید انبوه فوم بدست‌آمده اوایل سال آینده در ایالات متحده و آسیا آغاز خواهد شد و می‌توان از آن در تولید محصولاتی مانند تشک یوگا، تجهیزات ورزشی و اسباب‌بازی‌ استفاده کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا