اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ توسعه پوشش های حساس به دمای جدید برای کنترل دمای شیشه گلخانه ها

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر محققان در University of Bristol spin-out Albotherm یک پوشش حساس به دما برای شیشه گلخانه ها طراحی کرده اند. این پوشش در تمام سال دمای بهینه را ایجاد می کند و دیگر نیازی به هزینه های سالانه اعمال و پاک کردن پوشش های مات وجود ندارد. Molly Allington در REAP 2021 Start-Up Shpwcase این فناوری را برای بازدید کنندگان شرح داد.

کنترل دما در گلخانه ها برای به حداکثر رساندن بازده دارای اهمیت بالایی می باشد. به گفته Molly در حال حاضر در بریتانیا برای کنترل دما یک رنگ مات (shader paint) اعمال می شود که در ماههای تابستان از تابش بیش از حد نور خورشید حفاظت می کند. این پوشش در زمستان از سطح کنده می شود. پوشش جدید یک لایه شفاف می باشد و یک بار اعمال می شود. زمانی که دمای شیشه به حد معینی برسد این پوشش بتدریج پشت پوش می شود و در صورت خنک شدن هوا مجددا بصورت یک لایه شفاف در می آید. با این روش دما در سرتاسر سال کنترل می شود و نیازی به اعمال رنگ و پاک کردن آن وجود ندارد. به گفته Molly ، آنها این مواد را در آزمایشگاه بر روی یک مدل گلخانه تست کرده اند و توانسته اند دما را 5 تا 10 درجه کاهش دهند.

به گفته Molly آنها قادرند فرمولاسیون هایی را طراحی کنند که دارای دما های انتقال مختلفی باشند (از 18 تا 45 درجه) . بنابراین می توان میزان نوری که بلوکه می شود را کنترل کرد. بنابراین می توان با یک روش اقتصادی نور و دمای بهینه برای گیاهان مختلف را در گلخانه کنترل کرد. این فناوری در باغچه های پشت بامی هم قابل استفاده می باشد. محققان در حال بهبود دوام این سامانه می باشند و تا 6 ماه آینده این پوشش ها در مقیاس صنعتی تولید خواهند شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا