اخبار

اجرایی شدن معافیت گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان

بسپار می نویسد، سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با همکاری گمرک جمهوری اسلامی، معافیت گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود.
به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: با همکاری گمرک جمهوری اسلامی، معافیت گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود.
صاحبکار با تأکید بر ضرورت اجرایی شدن ماده3 قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان افزود: بر اساس قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان،‌ امکان استفاده این شرکت‌ها از «معافیت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی» به مدت 15 سال میسر می‌شود.
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با تشریح شیوه‌نامه معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: مراحل اعطای معافیت‌های گمرکی و الزامات اجرای آن با همکاری دستگاه‌های ذیربط تهیه شده و برای فراهم آوردن مقدمات اجرای آن، به کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان ابلاغ شده است.
وی با اشاره به برگزاری نشست‌های کارشناسی متعدد بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گمرک جمهوری اسلامی برای اجرایی شدن این معافیت‌ها افزود: در این نشست‌ها «شیوه نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌های دانش‌بنیان» در «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» به تصویب رسیده است.
صاحبکار با بیان اینکه چهار دسته از کالاهایی به شرط استفاده در راستای فعالیت‌های دانش‌بنیان، مشمول معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض هستند، گفت: ماشین آلات خط تولید مورد نیاز برای تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان مورد تائید کارگروه (مشروط به عدم ساخت داخل)، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تست و کنترل کیفیت به شرط استفاده غیرتجاری و برای تجهیز بخش تحقیق و توسعه شرکت (مشروط به عدم ساخت داخل)، ماشین آلات، تجهیزات، مواد اولیه، کالاها و قطعات مورد نیاز، به عنوان نمونه و به صورت محدود (در حدی که نمونه تلقی شود) و صرفاً برای انجام مهندسی معکوس یک کالای دانش‌بنیان، مواد اولیه، کالاها و قطعات مورد نیاز به صورت محدود و صرفاً برای انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه تا حد ساخت نمونه اولیه و پایلوت از کالاها و خدمات دانش‌بنیان جزء این 4 دسته هستند.
دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی گفت: بر اساس مقررات موجود، کالاهای تجاری (شامل مواد اولیه، کالاها و قطعاتی که در فرایند تولید محصول نهایی، مصرف شده و به کار برده می شوند و به فروش می‌رسند) مشمول این معافیت‌ها نیستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا